Cumhurbaşkanı Zelenskıy BMGK’da hitap etti: Rusya veto hakkını, öldürme hakkına dönüştürüyor!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Nisan 2022, 21:48
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Nisan 2022, 21:48

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne başkanlık eden Birleşik Krallık, Rus işgalcilerin Kıyiv bölgesindeki Buça’da gerçekleştirdiği toplu katliamları görüşmek için Güvenlik Konseyi toplantısı düzenledi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, hitap ettiği BM Güvenlik Konseyi toplantısında, “Rusya veto hakkını, öldürme hakkına dönüştürüyor. Birleşmiş Milletler’de herkes eşit olarak temsil edilmeli.” diyerek reform talep etti.

İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’den geri çekilmeye devam ederken Buça ve İrpin kentinde acımasızca saldırı düzenledi. Kan donduran görüntüler dünya basınında da geniş yankı buldu ve Rus işgalcilerin insanlık dışı eylemi soykırım olarak tanındı. Birleşik Krallık, Kıyiv bölgesindeki Buça’da, Rus saldırganların toplu katliamlarını görüşmek için 5 Nisan 2022 tarihinde Güvenlik Konseyi toplantısı düzenledi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, BMGK’ye hitabında işgal saldırılarına devam eden Rusya’ya tepki gösterdi ve BMGK’ya reform çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) hitabında, Ukrayna’da 2. Dünya Savaşı’ndan beri en kötü suçların işlendiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya’nın Buça ve Ukrayna’nın diğer kentlerinde işlediği suçlardan sorumlu tutulması çağrısı yaptı. Rus ordusunun, Buça’da, çocukları ve aileleri öldüren, cesetleri yakan ve tecavüz suçlarına dikkat çeken Zelenskıy, Rusya’nın insanlık dışı eylemlerini DEAŞ’ın işlediği suçlara benzetti.

“RUSYA SAVAŞ SUÇUNDAN YARGILANMALI”

Buça’da ne zamandan beri neler yaşandığına dair uydu görüntüleri ve kanıtlar olduğuna işaret eden Zelenskıy, Rus ordusuna emir verenlerin ve bu suçları işleyenlerin “savaş suçundan yargılanmasını” istedi.

ZELENSKIY’DEN BM’YE ACİL HAREKETE GEÇİN ÇAĞRISI

Zelenskıy, BM Güvenlik Konseyi’ni savaşı önleyememekle eleştirdi ve “Güvenlik Konseyi nerede? Dünya barışını sağlamakla sorumlu kilit kurumunun etkin bir şekilde çalışamadığı ortada.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy sözlerine şu ifadeleri ekledi:

“Size BM Sözleşmesi’nin 1. maddesini hatırlatmak istiyorum. Bu örgütün amacı ne? Barışı temin etmek ama şu an BM Sözleşmesi ihlal ediliyor… BM’yi kapatmaya hazır mısınız? Uluslararası hukukun ortadan kalktığını düşünüyor musunuz? Cevabınız hayır ise derhal harekete geçmeniz gerek. BM sisteminin derhal reforma ihtiyacı var, böylece veto hakkı ortadan kalkar ve dünyanın tüm bölgeleri konseyde adil temsil edilir.”