Cumhurbaşkanı Zelenskıy: AB Komisyonu, Ukrayna'nın adaylık statüsü hakkında bu hafta yanıt verecek

Güncel
Manas
20 Haziran 2022, 13:41
Manas
20 Haziran 2022, 13:41

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Avrupa Komisyonunun Ukrayna’nın AB üyeliği adaylık statüsü ile ilgili olumlu bir karar aldığını bildirdi. Avrupa Konseyinin, söz konusu adaylık statüsü hakkında bu hafta içinde yanıt vermesi bekleniyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 20 Haziran 2022 tarihinde ulusa sesleniş videosunda Ukrayna’nın Avrupa Birliğinden adaylık statüsüne ilişkin olumlu cevap aldığını duyurdu. Zelenskıy, Ukrayna’nın söz konusu adaylık statüsü ile ilgili AB Komisyonunun bu hafta cevap vereceğini bildirdi.

“UKRAYNA İÇİN OLUMLU BİR KARAR, TÜM AVRUPA’NIN ÇIKARINADIR”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “1991’den bu yana Ukrayna için şu anda beklediğimiz karar kadar çok az önemli kararın alındığını herkes biliyor ve aşikardır. Eminim ki, olumlu bir karar tüm Avrupa’nın çıkarına olacak.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Zelenskıy, Ukrayna’nın Avrupa perspektifini savunmak için her fırsatı değerlendireceğine söz verdi.

Ukrayna: Rusya askeri birliklerini güçlendiriyor

“BU HAFTA İŞGALCİLERİN SALDIRISI ARTACAK”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ortaklarını Rusya’nın işgalci saldırılarının olası artışı konusunda uyararak, “Açıkçası bu hafta, Rusya’nın düşmanca saldırısının artırması beklenmelidir. İşgalci Rus birliklerinin saldırısı, sadece Ukrayna’ya karşı değil, diğer Avrupa ülkelerine de karşı saldırısı anlamına gelecek. Biz hazırız ve ortaklarımızı bu konuda uyarıyoruz.” diye konuştu.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Zelenskıy, işgalcilerin Zaporijjya, Harkiv bölgelerinde yakıt altyapısını yok etmeye çalıştığını vurguladı. Aynı zamanda cumhurbaşkanı, Ukrayna’nın Donbas, Severodonetsk ve Lisiçansk gibi bölgelerde şiddetli çatışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.