Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ukrayna'daki Rus işgal güçlerine direnen askerlerin anne ve eşleriyle bir araya geldi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Mayıs 2022, 22:31
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Mayıs 2022, 22:31

Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ukrayna’daki Rus işgalciler tarafından kuşatılan Azovstal Çelik Fabrikası’nda işgalci Rus güçlerine karşı direnmeye devam eden askerlerin anne ve eşleriyle Ankara’da bir araya geldi. Duygu dolu anların yaşandığı toplantıda, Ukraynalı askerlerin anne ve eşleri, Türkiye devletine Ukrayna’ya verdiği destekten dolayı minnettarlığını bildirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ukrayna’da Rus işgalciler tarafından kuşatılan Azovstal Çelik Fabrikası’nda işgalci Rus güçlerine karşı direnmeye devam eden askerlerin yakınlarıyla Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. Bugün yapılan görüşmeye, Ukraynalı askerlerin anneleri ve eşleri, Ukrayna Büyükelçiliği Müsteşarı Denis Zolotaryov ve Kırım Tatar Teşkilatları Platformu Başkanı Ümit Şilit katıldı.

Görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Türkiye ve Ukrayna arasında çok derin tarihi ve kültürel bağların olduğunu kaydederek, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğini, Kırım’ın yasa dışı işgal ve ilhakını asla kabul etmediğini vurguladı. Topçu, “Türkiye, bölgede, dünyada barış istiyor. Hemen şimdi Ukrayna’ya barış gelsin, refah gelsin, esenlik gelsin, tüm dileğimiz budur. Türkiye bütün uluslararası platformlarda bu savaşın bir an evvel bitmesi için elinden geleni yapıyor ve yapmaya devam edecek. Ukrayna’da süren o acı insanlık faciasını elimizden geldiği kadar sarmaya çalışıyoruz ve Türkiye bütün imkanlarıyla insani yardım konusunda Ukrayna’nın yanında duruyor.” ifadelerini de kullandı.

YALÇIN TOPÇU: TÜRKİYE, DAİMA KIRIM TATAR SOYDAŞLARININ YANINDA!

18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı kurbanlarını da anan Topçu, “Bugün 18 Mayıs. Bundan tam 78 yıl önce bizim soydaşlarımız, kadim toprağı olan Kırım’dan sürgüne tabi tutuldular. Ve ne yazık ki şu anda da Kırım, işgal altında ve bütün dünya bunu seyrediyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Türkiye de bunu kabul etmiyor zaten. Ukrayna’da yaşayan Kırım Tatarı soydaşlarımızın her daim olduğu gibi yanlarındayız. Onlar Kırım’a, ana yurtlarına, evlerine kavuşuncaya kadar desteğimiz devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Ukrayna Büyükelçiliği Müsteşarı Denis Zolotaryov, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’ya, Kırım Tatarlarına, tüm Ukraynalılara ve onlarla ile ilgili girişimlere destek verdiği için teşekkürlerini bildirerek bugün Ukrayna’da Holodomor (Suni açlık) ve Suriye halkının yaşadığından farklı olmayan facia yaşandığını, özellikle Ukrayna’nın doğu ve güneyinde insanlığa karşı suçlar işlendiğini ifade etti.

Askerlerin yakınlarının, Ukrayna’da yaşananlara, Ukrayna’yı savunan eş ve çocuklarının yaşadıklarına dair anlattıkları, görüşme katılımcılarına duygu dolu anlar yaşattı. Ukraynalı askerlerin yakınları, Türkiye Cumhuriyeti’ne Ukrayna devletine verdiği destekten dolayı, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na da daima yanlarında olduğu için ve yardımları için teşekkür etti.

“AZOVSTAL FABRİKASINDA YAŞANANLAR SAVAŞ DEĞİL, KATLİAM VE CİNAYET”

Şu an işgalci Rusların kuşatması altında bulunan Mariupol’deki Azovstal Çelik Fabrikası’nda yaşananların savaş değil, katliam ve cinayet olduğunu dile getiren Ukraynalı askerlerin yakınları, fabrikadaki eşleri ve çocuklarına karşı havadan, karadan ve denizden her türlü silahlarla saldırıldığını vurguladı. Azovstal’de tarihte örneği olmayan bir durum yaşandığını, 83 gün devamında fabrikanın tam abluka altında olduğunu belirten Ukraynalı kadınlar, eşleri ve çocuklarının herhangi bir yaşam kaynakları olmadan savaştıklarını kaydederek, “Askerlerimize karşı kimyasal silah kullanıldığı günden beri yakınları olarak zor nefes alıyoruz.” dediler.

Askerlerin yakınları, Türkiye’den eşleri ve oğullarının hayatlarını kurtarmaya yardım etmesini istedi.