Çernigiv Bölge Savcılığı: İşgalciler, bölgede 478 sivili öldürdü ve yaklaşık 700 kişiyi yaraladı

Güncel
Manas
16 Haziran 2022, 17:55
Manas
16 Haziran 2022, 17:55

Ukrayna’nın Çernigiv Bölge Savcılığı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı tam kapsamlı savaş başlatmasından bu yana, Rus işgal güçlerinin Çernigiv bölgesinde 478 sivili öldürdüğünü ve yaklaşık 700 kişiyi yaraladığını duyurdu.

Rus işgal birlikleri, Ukrayna’da sivilleri ve sivil altyapıları vurmaya devam ediyor. Çernigiv Bölge Savcılığı, 16 Haziran 2022 tarihinde Facebook üzerinden yayımladığı açıklamada işgalciler tarafından bölgede öldürülen sivillerin sayısını açıkladı.

Açıklamada, “Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya yönelik kapsamlı işgalinin ve Çernigiv bölgesinde saldırıların başlamasından bu yana 334’ü erkek, 122’si kadın ve 22’si çocuk olmak üzere 478 sivil öldürüldü. 692 kişi de yaralandı” ifadelerine yer verildi.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.