Çavuşoğlu'ndan Akdeniz'de skandal aramaya sert tepki: Sahada cevabını vereceğiz

Güvenlik
Ömer Kaya
24 Kasım 2020, 21:22
Ömer Kaya
24 Kasım 2020, 21:22

Akdeniz’de Türkiye ve bölgesel güçler arasındaki gerilimi yeniden artıran Irini Harekatı kapsamında Yunan komutanın idare ettiği operasyonla Türk bandıralı geminin durdurulması ve aranmasına Türkiye’den tepkiler devam ediyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, hukuk dışı aramaya sert tepki göstererek, “Sahada da cevabını vereceğiz, hukuki ve siyasi süreçleri de takip edeceğiz.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliğinin, meşru Libya hükumeti, NATO ve Türkiye ile istişare etmeden Doğu Akdeniz’de başlattığı İrini Harekatı kapsamında Türk bandıralı ROSELİNE-A isimli ticari gemiye operasyon düzenlemesine sert tepki gösterdi. Bakan Çavuşoğlu, bugün gerçekleştirdiği açıklamada, sahada ve diplomatik alanda Türkiye’nin gereken cevabı vereceğini bildirdi.

AKDENİZ’DE TÜRK GEMİSİNE HUKUKA AYKIRI DURDURMA VE ARAMA!

23 Kasım 2020 tarihinde Türk bandıralı gemi, Akdeniz’de devam eden İrini Harekatı kapsamında görev yapan bir Alman fırkateyni tarafından aranmıştı. Alman fırkateyni, Yunan komutan tarafından komuta ediliyordu. Yunan komutan tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen İrini Operasyonu’nda görevli Alman fırkateyni, Türkiye’den Libya’ya gıda ve boya gibi muhtelif malzemeler taşıyan gemiyi Doğu Akdeniz’de durdurarak uluslararası hukuka aykırı şekilde saatlerce aramıştı. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren aramanın ardından gemide insani yardım malzemesi, yiyecek, boya gibi maddeler dışında bir şey olmadığını anlayan askerler, daha sonra gemiden ayrılmıştı.

TARTIŞMALI İRİNİ HAREKATI

İrini Harekatı, Birleşmiş Milletlerin (BM) Libya’ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için Avrupa Birliği (AB) tarafından Akdeniz’de başlatılan tartışmalı bir operasyon olarak biliniyor. 2292 No’lu BM Güvenlik Konseyi kararında meşru hükumet olarak yer alan Milli Mutabakat Hükumeti ile istişare ve izin zorunlu kılınmış olmasına rağmen başlatılan İrini Harekatı, taraflı ve yasa dışı bir operasyon olarak tepki topluyor.

Bazı Avrupa ülkeleri, AB fonlarından yararlanabilmek için operasyona ses çıkarmazken bazı ülkeler daha cesur davranarak tepkilerini koyuyor ve operasyondan çekiliyor.