Çavuşoğlu: Terör örgütü PKK'nın Irak'taki varlığı asla kabul edilemez

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ağustos 2021, 17:57
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ağustos 2021, 17:57

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Terör örgütü PKK’nın Irak’taki varlığı asla kabul edilemez” dedi. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu terör örgütüyle mücadelesinde Irak devletine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bağdat İş Birliği ve Ortaklık Konferansı’nda konuştu. Irak’ın istikrarının sağlanması için bu ülkeye desteği sürdüreceklerini belirten Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ekonomik iş birliği ve ortaklığının altını çizdi. Irak ile yeni bir sınır kapısı açılmasının önemli olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, “Fişhabur’dan Bağdat’a otoyol ve demir yolunun yapılması, Bağdat ve Basra arasındaki kara yolu ve demir yollarının rehabilite edilmesi, Musul’da organize sanayi bölgesi kurulması, Basra Fav Limanı’nın geliştirilmesine katkı sağlanması, sulama ve su yönetimi alanında projelerin hayata geçmesinde katkı vermeye hazırız. Güvenlik olmadan ekonomik kalkınma da olmaz.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu: Irak'ta PKK'nın varlığını asla kabul etmeyeceğiz -  Politika Haberleri

ÇAVUŞOĞLU: IRAK’TAKİ PKK MEVCUDİYETİNİ ASLA KABUL ETMEYİZ

Öte yandan Çavuşoğlu, bölgenin ve Irak’ın geleceğinde terörizmin asla yeri olmayacağını vurgulayarak sözlerine şunları ekledi:
“DEAŞ, PKK, YPG ve FETÖ gibi terör örgütleriyle aynı anda mücadele eden bir ülke olarak terörün karanlık yüzünü gayet iyi biliyoruz. DEAŞ, PKK ve YPG gibi terör örgütleri bölgesel güvenliği de tehdit ediyor. PKK terör örgütünün Irak’taki mevcudiyetini asla kabul etmeyeceğimizi bir kez daha vurgulamak isterim. Tüm dost ve komşu ülkelerden bu terör örgütüyle mücadelemize destek vermesini bekliyoruz. Irak’ın istikrarına tehdit oluşturan ve egemenliğini ihlal eden bu terör örgütüyle mücadelesinde Irak devletine her türlü desteği vermeye hazırız.”

“IRAK’TAKİ SİYASİ KURUMLARIN GÜÇLENDİRİLMESİNİ DESTEKLEYECEĞİZ”

Çavuşoğlu, terör örgütleriyle başarılı mücadele için siyasi istikrarın sağlanması gerektiğini belirterek, “Siyasi istikrarın sağlanması için de anayasal sürecin tamamlanması büyük önem taşıyor. Kurumsallaşmanın sağlanması ve böylece devlette devamlılığın temin edilmesi de önemli bir ihtiyaç. Irak’taki siyasi kurumların güçlendirilmesine yönelik çabaları desteklemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Çavuşoğlu, Irak’ta 10 Ekim’de düzenlenecek seçimler için yüksek katılımla ve huzur içinde gerçekleşmesi temennisinde bulundu.