BM Genel Kurulu, veto yetkisi olan 5 daimi üyenin hesap vermesini sağlayan kararı kabul etti

Güvenlik
Ömer Kaya
27 Nisan 2022, 02:11
Ömer Kaya
27 Nisan 2022, 02:11

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, bugün yapılan toplantıda tarihi bir karara imza attı. Kabul edilen karara göre BM Genel Kurulu, BM Güvenlik Konseyinin daimi üyelerinden biri herhangi bir kararı veto ettiğinde 10 gün içinde toplanarak, veto edilen konuyu görüşebilecek ve veto hakkını kullanan ülkeden savunma talep edilecek.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları ve işgal girişiminin ardından Birleşmiş Milletler, 5 daimi üyenin veto yetkisinden olan Rusya’nın vetosuyla tıkanan sistemi çözmek için harekete geçti. Türkiye’nin de sunucularından olduğu 80’den fazla ülke, daimi üyelerin hesap verilebilirliği sistemini getiren kararı kabul etti. BMGK’da barışın teminatı olması gereken ülkelerin kendi çıkarları için veto yetkisine sahip olmasından dolayı sistemi tıkıyor.

BM’NİN 5 DAİMİ ÜYESİNİN VETO KARARINA KARŞI SAVUNMASI İSTENECEK

BM daimi üyesi ABD, Çin, Rusya, Birleşik Krallık ve Fransa’nın veto yetkisine karşı hesap sorulması sistemini getiren tasarı, kapsamında veto kararı veren ülkenin bu kararı savunması istenecek. Daimi üyelere yönelik karara, ABD ve Birleşik Krallık da destek verdi.

“GENEL KURUL, TARİHİ BİR KARARI KABUL ETTİ”

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, kararın tarihi nitelikte olduğunu ifade ederek, ‘‘Bugün Genel Kurul, tarihi bir kararı kabul etti. Genel Kurul’un bugün itibarıyla uluslararası barış ve güvenliğe dair konuları ele alacak bir aracı daha var.” açıklamasını yaptı. Sinirlioğlu, ‘‘Türkiye’nin karara başından beri destek vermesinden gurur duyuyorum. Bu karar, Güvenlik Konseyini daha fazla hesap verebilen ve verimli kılacak önemli bir adım.” ifadesini kullandı.