Azerbaycan, Ermenistan'a ırkçılıktan dolayı dava açtı

Güncel
Ozan Barış Erim
24 Eylül 2021, 16:26
Ozan Barış Erim
24 Eylül 2021, 16:26

Birleşmiş Milletlere (BM) Adalet Divanı, Azerbaycan’ın, Ermenistan aleyhine ayrımcılığın önlenmesine ilişkin uluslararası sözleşmeyi ihlalden dava açtığını ve Divandan geçici tedbirlere hükmedilmesini talep ettiğini belirtti.

BM Adalet Divanı, Ermenistan aleyhine ayrımcılığın önlenmesine ilişkin uluslararası sözleşmeyi ihlalden dava açan Azerbaycan ile ilgili açıklamada bulundu. BM Adalet Divanından yapılan açıklamada, Ermenistan’ın Azerbaycanlılara “milliyet ve etnik köken” kaynaklı ayrımcılık yaptığı iddialarına yer verildi. Ermenistan’ın doğrudan ve dolaylı olarak Azerbaycan Türklerine karşı “etnik temizlik” yaptığı ve devletin en üst düzeyinden itibaren ırkçı ve nefret söylemlerde bulunduğu kaydedildi.

KARABAĞ SAVAŞINDAN SONRA AZERBAYCANLILAR HEDEF ALINDI

Açıklamada, Azerbaycan’ın iddiaları arasında Dağlık Karabağ’ın işgalden kurtarılması sürecinde Ermenistan’ın Azerbaycanlıları tekrar hedefe aldığı ve “etnik nefret kaynaklı acımasız muamelede” bulunduğuna yer verildi. TRT’nin aktardığına göre, Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın Azerbaycanlıların etnik temizliği ve kültürlerinin yok edilmesini amaçlayan politikalarının “Her Türlü Irk Ayrımcılığının Tasfiye Edilmesine Dair Uluslararası Sözleşme”nin sistematik ihlali olduğunu savunduğu ve bu kapsamda dava açtığı bilgisi paylaşıldı.

Ermenistan’ı Azerbaycan vatandaşlarına karşı yaptığı ihlallere son vermesini isteyen Azerbaycan, ayrımcılığın önlenmesine ilişkin uluslararası sözleşmenin gerekliliklerinin yerine getirilmesi ve Divanın “acil” şekilde tedbir kararlarına hükmetmesini talep etti. Divan; geçen hafta, Ermenistan’ın, Azerbaycan’a karşı aynı sözleşmenin ihlali nedeniyle dava açtığını açıklamıştı.