Birleşik Krallık ve Ukrayna, ortak füze botları üretimi konusunda anlaştı

Güvenlik
E. K.
08 Ekim 2020, 19:21
E. K.
08 Ekim 2020, 19:21

Birleşik Krallık’ta, Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın huzurunda Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin yeniden donatılmasını öngören bir anlaşma imzalandı. Yapılan anlaşma ile Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin Azak Denizi’nde daha güçlü hale geleceği belirtildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanının basın servisinden yapılan açıklamada, 7 Ekim 2020 tarihinde Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ve Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, askeri ve askeri-teknik alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik bir memorandum imzaladığı kaydedildi.

Belgenin, İngiliz İhracat Kredi Kuruluşundan 1,25 milyar sterlin tutarında finansman sağlanmasını öngördüğü kaydedildi. Söz konusu belgenin imzalanması için varılan anlaşmanın, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin NATO standartlarına uygun modern füze botları ile yeniden donatılmasını öngördüğü ve Karadeniz ve Azak Denizi’nde bu sınıftaki gemilere olan ihtiyacı karşılayabileceği belirtildi.

UKRAYNA’NIN GEMİ İNŞA KAPASİTESİNE DESTEK

Birleşik Krallık’ın Kıyiv Büyükelçiliği, imzalanmak üzere hazırlanan memorandumun, Ukrayna’daki “gemi inşa kapasitesine destek” sağlamayı öngördüğünü daha önce doğrulamıştı. Büyükelçiliğin basın ofisinden yapılan açıklamada, “Ukrayna, kendi gemi inşasının modernizasyonuna paralel olarak İngiltere’deki ilk gemilerin inşası sırasında gözlemleme ve öğrenme fırsatına sahip olacak.” denilmişti.

Ukrayna’nın Eurointegration sitesinin haberine göre, ilk iki gövde, Ukraynalı üretici şirketin (hükumet tarafından belirlenecek) uzmanlarının katılımıyla bir İngiliz tersanesinde üretilecek. Gelecekte, gövde montajından gemileri silahlarla donatmaya kadar tüm üretim, Ukrayna’da, hükumet tarafından seçilen ve İngiliz tarafıyla mutabık kalınan bir tersanede gerçekleştirilecek.

Çalışmayı finanse etmek için Birleşik Krallık hükumeti, 1,25 milyar sterline (bugünkü kurla 1,6 milyar dolar) kadar 10 yıllık kredi sağlayacak. Fonlar ayrıca bu gemilerin Oçakovo’da konuşlanması için liman altyapısı inşa etmekte kullanılacak.