Birleşik Krallık, Ukrayna'ya çok namlulu roket sistemleri yollayacak

Güncel
qha muhabir
06 Haziran 2022, 17:34
qha muhabir
06 Haziran 2022, 17:34

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, ülkesinin Ukrayna’ya hassas güdümlü roketlerle 80 kilometreye kadar mesafedeki hedefleri vurabilen M270 roket sistemi göndereceğini duyurdu.

Birleşik Krallık hükumetinin resmi internet sayfasında 6 Haziran 2022 tarihinde yayımlanan bir açıklamada, Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna’nın Rus saldırganlığına karşı savunmasına yardımcı olmak için ülkeye Çok Namlulu Roketatar Sistemi (MLRS) gönderileceğini duyurdu. 80 kilometreye kadar mesafedeki hedefleri tam isabetle vurabilen son teknoloji M270 roket sistemlerinin gönderileceği belirtildi.

Birleşik Krallık’ın söz konusu kararının, ABD’nin Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemini (HIMARS) hediye etme kararı ile koordineli olarak alındığı belirtilirken ayrıca roket sisteminin yanı sıra M31A1 mühimmatının da geniş ölçekte tedarik edileceği bildirildi.

RUSYA’NIN UZUN MENZİLLİ TOPÇULARINA KARŞI UKRAYNA’NIN KENDİNİ DAHA İYİ KORUMASI SAĞLANACAK

Rusya’nın taktikleri değiştikçe, Ukrayna’ya yönelik desteklerin de değişmesi gerektiğini vurgulayan Wallace, “Bu son derece yetenekli çoklu fırlatma roket sistemleri, (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in güçlerinin ayrım gözetmeksizin şehirleri dümdüz etmek için acımasızca kullandığı uzun menzilli topçularına karşı, Ukraynalı dostlarımızın kendilerini daha iyi korumalarını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

BORİS JOHNSON: RUS TOPÇULARI SİVİLLERİ ÖLDÜRÜRKEN SEYRİCİ KALAMAYIZ

Konuyla ilgili Twitter üzerinden açıklama yapan Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, “Rus uzun menzilli topçuları, şehirleri yerle bir ederken ve masum sivilleri öldürürken seyirci kalamayız. Birleşik Krallık, devam eden Rus saldırısını etkili bir şekilde püskürtebilmeleri için Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine çoklu fırlatma roket sistemleri hediye edecek” ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık hükumeti, kaç tane silah gönderileceğini doğrulamadı, ancak BBC’de yer alan habere göre başlangıçta üç adet gönderilecek.