Birleşik Krallık'tan Rusya'nın askeri saldırganlığına karşı Ukrayna'ya destek

Güvenlik
Ömer Kaya
15 Kasım 2021, 12:04
Ömer Kaya
15 Kasım 2021, 12:04

Birleşik Krallık, Rusya’nın Ukrayna sınırı yakınındaki askeri hareketliliğinden endişe duyulduğunu bildirdi. Londra yönetimi, bu kapsamda Ukrayna’ya asker desteğine hazır oldukları mesajını verdi.

Birleşik Krallık, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri saldırganlığından duyulan endişeyi dile getirdi. İngiliz hükumetinden bugün yapılan açıklamaya göre, 600 askerinin ihtiyaç duyulduğunda Ukrayna’ya gönderilebileceği dile getirildi.

Birleşik Krallık istihbaratı (Mi6) ve Savunma Bakanlığının, Ukrayna’ya asker gönderilmesiyle ilgili hazırlıklara başladığı bildirildi. Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna ve Batı için “açık ve gerçek bir tehlike” oluşturduğu mesajı verildi.

Birleşik Krallık’ın Ukrayna’ya göndermeye hazırlandığı birlikler; Özel Hava Servisi (SAS), özel bir keşif alayı, sağlık görevlileri, mühendisler, askeri iletişim personelleri, Aldershot’ın 16. Guts Hava Taarruz Tugayından 400’e yakın paraşütçüden oluşturuluyor.

Ukrayna-Rusya hattında tansiyon yüksek - Son Dakika Haberleri

İNGİLİZ ORDUSU BASIN SERVİSİ, ASKERLERİN HER AN GÖREVE HAZIR OLDUĞUNU DUYURDU

Birleşik Krallık Ordusu Basın Servisi, “Görev gücüne çok az bir zaman diliminde konuşlandırılması gerekebileceği tavsiye edildi. Bunun için 400 ile 600 askerin hazır olduğu öğrenildi. Askerler olağanüstü bir duruma hazır, Ukrayna’ya uçaktan inmelerine ve paraşütle atlayabileceklerine hazır. Her iki seçenek için de eğitildiler” açıklamasına yer verdi.

Birleşik Krallık Genelkurmay Başkanı General Nick Carter’ın arifesinde, “savaşın doğasındaki” değişikliğe dikkat çekti ve görev gücüne ilişkin risklerin olduğu uyarısını yaptı.

Nick Carter Times Radio’ya Soğuk Savaş ve ABD’nin tek kutuplu egemenliği döneminde mevcut olan “geleneksel diplomatik araç ve mekanizmaların” ortadan kalktığını vurguladı. İngiliz generalin çıkışı, binlerce Orta Doğulu göçmenin Batı’ya göç etme niyetiyle yoğunlaştığı AB üyesi Polonya ile Moskova’nın müttefiki Beyaz Rusya arasındaki sınırdaki yüksek gerilimlerin olduğu bir dönemde geldi.

13 Kasım’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve ortaklarına Karadeniz’deki ABD ve NATO faaliyetlerinin Rusya için “ciddi bir meydan okuma” olduğunu belirten sert bir uyarıda bulundu. Diğer yandan, ABD ve Avrupa ​​yetkilileri, Rus birliklerinin Ukrayna sınırına yakın yoğunlaşması nedeniyle Rus askeri saldırısı tehdidi konusunda uyardı.