Birleşik Krallık: Rusya, Ukrayna'nın doğusunda paralı asker gruplarını konuşlandırdı

Güncel
qha muhabir
29 Temmuz 2022, 12:21
qha muhabir
29 Temmuz 2022, 12:21

Rusya, Ukrayna’nın doğusunda Wagner başta olmak üzere paralı askerleri görevlendiriyor. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, savaşın gidişatını değiştirmek için bunun yeterli olmadığı duyurdu.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, bugün Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş durumuna ilişkin istihbarat değerlendirmelerini paylaştı. Yapılan açıklamada, savaşta piyade kıtlığı yaşayan Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda Rus paralı asker şirketi Wagner başta olmak üzere paralı asker şirketlerini görevlendirdiği ifade edildi.

Mart ayından bu yana, Rus paralı askeri şirketi Wagner, Ukrayna’nın doğusunda Rus ordusuyla koordineli olarak faaliyet gösteriyor. Wagner’e muhtemelen normal ordu birimlerine benzer şekilde cephe hattının belirli sektörleri için sorumluluk verildi.

SAVAŞIN GİDİŞATNI DEĞİŞTİRMEYE YETMEYECEK

Paralı askerlerin görevlerinde önemli değişiklikler olduğuna işaret edilen açıklamada, “Bu yeni entegrasyon seviyesi, Rus yetkililerin uzun süredir devam eden paralı askeri şirketler ile Rus devleti arasındaki bağlantıları reddetme söylemlerini daha da baltalıyor” denildi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.