Birleşik Krallık Dış İstihbaratı Servisi Başkanı Moore: Rusya, Ukrayna savaşında sıfırı tüketiyor

Güvenlik
Filiz
22 Temmuz 2022, 17:48
Filiz
22 Temmuz 2022, 17:48

Birleşik Krallık Dış İstihbarat Servisi MI6’nın Başkanı Richard Moore, Aspen Güvenlik Forumu’nda yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşta, “neredeyse sıfırı tükettiğini” ifade etti. Başkan Moore, bunun Ukraynalılar için karşılık verme fırsatı olduğunu belirtti.

Birleşik Krallık Dış İstihbarat Servisi MI6’nın Başkanı Richard Moore, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Colorado eyaletinde düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu’nda yaptığı konuşmada, Ukrayna-Rusya Savaşı’na değindi.

RICHARD MOORE: RUSYA, UKRAYNA SAVAŞINDA NEREDEYSE SIFIRI TÜKETİYOR

İşgalci Rusya’nın bir kenti işgal etmesinin ardından geriye hiçbir şey bırakmadığını ve kentin yok edildiğini belirten Moore, “Bu sebeple Rusya’nın Ukrayna Savaşı’nda neredeyse sıfırı tükettiğini düşünüyorum” ifadesini kullandı. Moore, Rusya’nın savaşa bir şekilde ara vermek zorunda kalacağını  ve bunun Ukraynalılara “geri vurma fırsatı” vereceğini söyledi.

Ayrıca, Başkan Moore, Ukrayna için Rusya’ya askeri olarak karşılık verebilme kabiliyetini gösterebilmenin önemli olduğunu ifade etti. Moore, Ukraynalıların karşılık verebilmesi durumunda bunun morali sürdürülebilir kılacağını, Ukraynalılar tarafından kazanılabilir bir savaş olduğunun altını çizdi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI BEŞİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.