Beyaz Saray, Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığmasına yönelik endişelerini yineledi

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Nisan 2021, 11:44
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Nisan 2021, 11:44

Beyaz Saray, Rusya’nın Ukrayna sınırına asker sevkiyatına yönelik endişelerini bir kez daha yineledi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, konuyla ilgili NATO müttefikleri ile görüştüklerini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, dün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Rusya-Ukrayna gerginliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Psaki, “ABD’nin, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik artan saldırganlığı nedeniyle duyduğu endişe artmaktadır, buna Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığması da dahildir. Rusya, 2014’ten bu yana hiç olmadığı kadar çok askeri Ukrayna sınırına gönderdi.” dedi.

ABD, RUSYA’NIN ASKERİ HAREKETLİLİĞİNDEN ENDİŞELİ

Sözcü Jen Psaki, sadece bu hafta 5 Ukrayna askerinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek, “Bunlar çok derin endişe yaratıcı işaretler. Bölgedeki ateşkes ihlallerinden dolayı artan gerilimden duyduğumuz endişeyi NATO müttefiklerimizle görüşüyoruz.” diye belirtti.

ABD, SAVAŞ GEMİLERİNİ KARADENİZ’E YOLLAYACAK

ABD’nin Ukrayna’ya olan desteğini bildirmesinin ardından, Rusya ile arasındaki gerilim giderek artıyor. ABD ordusunun, Ukrayna’ya olan desteğini göstermek amacıyla Karadeniz’e savaş gemileri yollamayı düşündüğü ortaya çıktı. CNN’e açıklamalarda bulunan üst düzey bir Pentagon yetkilisi, ABD ordusunun gelen haftalarda Karadeniz’e savaş gemilerini göndermeyi düşündüğünü açıkladı. Gemilerin ne zaman gideceğine ilişkin bir açıklama yapmayan yetkili, Karadeniz’de rutin faaliyetler için devamlı bulunduklarını ancak bu sefer Rusya’ya mesaj vereceklerini belirterek, “Moskova’ya, ABD’nin durumu çok yakından izlediği mesajını vereceğini” ifadelerini kullandı.