Belarus’ta seçimlere 2 hafta kala 33 Rus paralı askeri yakalandı

29 Temmuz 2020, 21:54

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerine 2 hafta kala Rus özel askeri şirketi Wagner’e bağlı olan 32 paralı askerin Minsk yakınlarında, birinin de ülkenin güney kısmında gözaltına alındığı bildirildi. 

BeITAhaber ajansının aktardığına göre, Belarus’ta 9 Ağustos 2020 tarihinde düzenlenecek olan cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanya sürecini baltalamak için ülkeye 200’den fazla Rus paralı askeri geldi.

Belarus kolluk kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, Rusların her birinin yanlarında küçük el bagajı ile tüm grup için üç büyük ağır valiz getirdiği belirtildi. Grup, 24 Temmuz’da Minsk’teki bir otele, 27 Temmuz’da ise Minsk bölgesindeki bir otele yerleştiği öğrenildi. 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bu olayın üzerine harekete geçen ülke polisi, 29 Temmuz 2020 gecesi, Belarus Devlet Güvenlik Komitesi (KGB) A Grubunun İçişleri Bakanlığı güçleri OMON timinin desteği ile gerçekleştirilen operasyon sırasında 32 Rus paralı askerin gözaltına alındığı bildirildi. Aynı zamanda ülkenin güney kısmında da bir paralı asker daha yakalandığı ifade edildi. 

Gözaltına alınan 33 Rus vatandaşı üzerinde soruşturma başlatıldı. 

Belarus
Vagner Grubu
Wagner
Bunlara da bakın: