Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Ukrayna Savunma Bakanı Taran ile görüştü

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Eylül 2021, 11:37
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Eylül 2021, 11:37

Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Ukrayna ziyareti kapsamında Ukraynalı yetkililerle bir araya geldi. Haluk Bayraktar, görüşmede Ukrayna Savunma Bakanı Taran ile görüştü.

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından 14 Eylül’de yapılan açıklamaya göre Türk savunma şirketi Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ile bir araya geldi. Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Ukrayna’nın Türkiye’den tedarik ettiği Türkiye’nin ilk milli ve özgün Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) üreticisi Bayraktar TB2 Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile görüştü. Görüşmede, Ukrayna tarafından devreye alınan komplekslerin üretim süreci ve daha önce varılan anlaşmaların uygulanmasının hızlandırılması olasılığı tartışıldı. Buna ek olarak, Türk insansız hava araçları sistemlerinin üretimini Ukrayna topraklarında bulma olasılığı ve beklentileri değerlendirildi.

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, 14 Aralık 2020’de Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayi Başkanlığı Başkanı İsmail Demir başkanlığındaki Türk heyetinin ziyareti sırasında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik korvet ve taarruz insansız hava araçlarının teknoloji transferi ve üretimi konusunda Türk şirketleriyle anlaşmalar imzaladı.

İKİLİ ANLAŞMALAR HIZLANDIRILACAK

İki ülke yetkililerinin arasındaki görüşmede Ukrayna tarafından siparişi verilen sistemlerin üretimlerindeki seyir ve daha önce üzerinde anlaşmaya varılan anlaşmaların hızlandırılması olasılığı görüşüldü. Ek olarak ise Türk SİHA’larının Ukrayna topraklarında üretilmesi olasılığı da ele alındı.

UKRAYNA DAHA FAZLA TÜRK SİHA’SI TEDARİK EDECEK

Ukraynalı yetkililer daha önce yaptıkları açıklamalarda Bayraktar TB2 alımı konusundaki nihai hedeflerini 48 adet olarak açıkladı. Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı Ukrspecexport, Baykar Savunma ile 6 adet Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı (İHA), iki kontrol istasyonu ve 200 adet akıllı mühimmat tedarikiyle ilgili 69 milyon dolar değerindeki bir anlaşmayı 2019 Ocak ayında imzalamış, Baykar Savunma ise sadece 2 ay içerisinde Ukrayna Hava Kuvvetlerine yönelik teslimatı gerçekleştirmişti. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ise Baykar Savunma’dan sipariş ettiği Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) sistemlerin ilk partisini Temmuz ayında teslim almıştı.

Türkiye’nin iç operasyonları başta olmak üzere Azerbaycan, Libya ve Suriye’deki etkin başarılarla gündemdeki yerini korumaya devam eden Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2-Türk İHA ve SİHA’ları Türkiye, Katar, Ukrayna, Libya ve Azerbaycan tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bayraktar TB2, özellikle Libya, Suriye ve Karabağ’da gösterdiği başarılarla dünya gündeminde yer almaya devam ediyor.
Türk savunmasına yoğun ilgi gösteren ve çeşitli işbirliği anlaşmaları bulunan Ukrayna’nın yanı sıra Bayraktar TB2 İHA, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak kullanılıyor.