Bakan Kuleba'dan MH17 faciası mesajı: Rusya'nın sahte hikayelerine rağmen ayrıntılı olarak araştırıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Temmuz 2021, 18:39
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Temmuz 2021, 18:39

Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı yolcu uçağının Ukrayna’nın doğusunda düşürülmesinin üzerinden tam 7 sene geçti. Facianın kurbanları, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba’nın yayımladığı mesajla anıldı. Mesajlarda, suçun ve suçluların, Rusya’nın sahte hikayelerine ve işbirliği yapma konusundaki isteksizliğine rağmen ayrıntılı olarak araştırıldığına vurgu yapıldı.

Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yaparken düşen Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçak, Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki Donetsk bölgesinde düşürülmüştü. Rus yapımı BUK füzesiyle vurulan uçakta bulunan 80’i çocuk olmak üzere 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Twitter hesabından, MH17 faciasının yıl dönümünü anarak, “7 sene önce yaşanan korkunç bir trajedi 298 insanın hayatına son verdi. Bu trajedinin masum kurbanlarını anıyor, yakınlarının acısını paylaşıyoruz. Ukrayna, hakikatin tesis edilmesi ve suçlu olanların ceza almaları için çaba sarf etmeye devam ediyor.” mesajını paylaştı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı MH17 sefer sayılı uçağının düşürülmesinin 7. yıl dönümü dolayısıyla 17 Temmuz 2021 tarihinde “Ortak Soruşturma Ekibi Bakanlık Açıklaması” başlığıyla yazılı açıklama yayımladı.

MH17! Füzeyle vurulan yolcu uçağının davası başladı
Resim

Bakanlığın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Ülkeleri Ortak Soruşturma Ekibini oluşturan Avustralya, Belçika, Malezya, Hollanda ve Ukrayna’nın Dışişleri Bakanları olarak, bugün Malezya Havayolları’nın MH17 sefer sayılı uçuşunun 298 yolcu ve mürettebatın trajik ölümüyle sonuçlanmasının yedinci yıldönümünü kutluyoruz. Düşüncelerimiz gemide hayatını kaybedenler, aileleri ve sevdikleriyle birlikte.
Hiçbir şey hayatlarını kaybedenleri geri getiremez veya aile üyelerinin çektiği acı ve kederi azaltamazken, gerçeği, adaleti ve hesap verebilirliği takip etme taahhüdümüzde kararlı kalmamız zorunludur. İlgili soruşturma kurumlarımızın işbirliğini takdir ediyor ve olanların gerçeğini ortaya çıkarma çabalarına tam desteğimizi yineliyoruz. Ayrıca, fail olduğu iddia edilen kişilere karşı bağımsız, açık ve tarafsız cezai takibatlara da güvenimiz tamdır.
MH17 sefer sayılı uçağın düşürülmesinin kurbanlarının ailelerine ve sevenlerine en derin taziyelerimizi ve başsağlığı dileklerimizi yineliyoruz.”

KULEBA: SUÇ, RUSYA’NIN SAHTE HİKAYELERİNE RAĞMEN ARAŞTIRILDI

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, konuya ilişkin yayımladığı mesajda, “Düşürülen MH17 uçağının 298 kurbanını hatırlıyoruz. Suç, Rusya’nın sahte hikayelerine ve işbirliği yapma konusundaki isteksizliğine rağmen ayrıntılı olarak araştırıldı. Şimdi her bir faili ismiyle belirlemek ve adalete teslim etmekle ilgili. Adalet zaman alabilir ama kaçınılmazdır.” ifadelerine yer verdi.

MH17 FACİASI
Bilindiği üzere, Ukrayna’nın doğusunda 17 Temmuz 2014 tarihinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki bölgede, düşürülen MH17 sefer sayılı uçakta bulunan 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı. Ülkede, 2014’te Amsterdam-Kuala Lumpur seferi sırasında Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçağın, Rus yapımı BUK füzesiyle vurulduğu bildirilmişti.
İngiltere’deki “Bellingcat” adlı sivil araştırma platformu, Malezya uçağının düşürülmesini inceleyerek uçağı vuran füze sisteminin Rusya’ya ait olduğuna dair kanıtları yayınlamıştı.
Ukrayna, Hollanda, Avusturya, Belçika ve Malezya’dan temsilciler, 20 Eylül’de MH17 uçağı faciasının soruşturulması konusunda iş birliği anlaşması imzalamıştı.