Bakan Çavuşoğlu, Afganistan'dan ayrılacak Türkler için açıklamada bulundu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ağustos 2021, 10:59
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ağustos 2021, 10:59

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan’dan ayrılacak Türkler için hazırlık yaptıklarını açıkladı. Çavuşoğlu, duruma ilişkin “Gerekli hazırlıklarımız da tamamlandı” dedi.

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün akşam saatlerinde Cezayir’deki temaslarının ardından yurda dönüşü öncesi Afganistan’daki gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. Afganistan’daki gelişmeler nedeniyle ülkede bulunan vatandaşları bilgilendirdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Yaklaşık 1500 vatandaşa bizzat telefonla ulaştık. Ayrıca orada faaliyette bulunan firmalarımızın sahiplerine ve yöneticilerine de tek tek ulaştık ve çalışanlarımızla ilgili gerekli telkinlerde bulunmuştuk” açıklamasında bulundu.

“HAZIRLIKLARIMIZ TAMAM”

Bakan Çavuşoğlu, bugün de Afganistan’dan ayrılmak isteyenlere yönelik bir duyuruda bulunduklarını belirterek, “Büyükelçiliğimize ve Konsolosluk çağrı merkezlerimize gelen talepleri şu an da topluyoruz, değerlendiriyoruz. Afganistan’dan ayrılmak isteyen vatandaşlarımız için ilgili kurumlarımızla iş birliği halinde her türlü imkanı sağlayacağız. Gerekli hazırlıklarımız da tamamlandı” diye konuştu.

AFGANİSTAN’DAKİ TÜRKLER

Türk Hava Yolları’nın (THY) tarifeli uçaklarıyla dönmek isteyen vatandaşların Türkiye’ye geldiklerini aktaran Çavuşoğlu, ülkede kalmak isteyen, Afganlarla evli ya da işinden dolayı kalmak isteyen Türk vatandaşlarının olduğunu da ifade etti. Çavuşoğlu, vatandaşların güvenliği ve huzuru için ilgili makamlarla Afganistan’daki kişi ve makamlarla temaslarının devam ettiğini söyledi. Başından beri tüm taraflarla temaslarının olduğunu ve bu temasların şu anda da sürdüğünü belirten Çavuşoğlu, “Diplomatik misyonlarımız ve tüm çalışma arkadaşlarımızla ilgili gerekli tedbirleri başından beri aldık, gerekli önlemler alınmıştır. Kabil Büyükelçiliğimiz faaliyetlerini sürdürüyor. Yani vatandaşlarımızın işlemleri olsun, herhangi bir konsolosluk işlemi olsun faaliyetlerini sürdürüyor” dedi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’DAN TÜRKİYE VATANDAŞLARINA ÇAĞRI

Çavuşoğlu, Türk vatandaşlarının bundan sonraki süreçte yapılacak duyuruları takip etmeleri gerektiğini belirterek, “Buradan bir kere daha çağrıda bulunmak istiyoruz, dönmek ya da kalmak isteyen vatandaşlarımız, çünkü bazıları kalmak istiyor biraz önce söylemiştim, bize hem büyükelçiliğimiz hem de konsolosluk çağrı merkezimiz ki 7 gün 24 saat hizmet veriyor yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlarımıza, buradan bize ulaşabilirler, temas edebilirler. Bizim ayrıca bundan sonraki süreçte yapacağımız duyuruları da takip etsinler. Tüm ihtimallere karşı, tüm hazırlıklarımızın da olduğunu buradan bir kere daha söylemek isterim.” diye konuştu.