Azovstal’deki askerlerin naaşlarının yakınlarına teslim edilmesi için müzakereler devam ediyor

Güncel
Anife Bilal
20 Mayıs 2022, 18:44
Anife Bilal
20 Mayıs 2022, 18:44

Rus ordusunun aylarca kuşatması altındaki ve aralıksız bombardımana tuttuğu Mariupol kentindeki Azovstal fabrikasında bulunan ağır yaralı Ukraynalı askerler, Rusya tarafından işgal edilen Donbas bölgesine tahliye edildi. Azov taburu Komutanı Denıs Prokopenko, ağır yaralı Ukraynalı askerlerin esir değişimi süreci sonucu Ukrayna kontrolü altındaki bölgelere sevk edileceğini aktarırken hayatını kaybeden Ukraynalı askerlerin naaşlarını Azovstal’den çıkarılmasına dair sürecin devam ettiğini belirtti.

Azov taburu Komutanı Denıs Prokopenko, bir video yayımlayarak Mariupol kentindeki Azovstal fabrikasında olan sivil ve askerlerin tahliye süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mariupol savunucularının 86 gündür direnmeye devam ettiğini belirten Prokopenko, “Üst düzey askeri yönetim, personelin hayatının kurtarılması ve kentin savunmasının durdurulması emrini verdi. Yoğun çatışmalara, kuşatmaya ve erzak eksikliğine rağmen biz devamlı üç önemli koşulu vurguladık; siviller, yaralılar ve ölüler. Siviller tahliye edildi. Ağır yaralılar gerekli yardımı aldı ve daha sonra takas edilerek Ukrayna kontrolündeki bölgelere gönderilmek üzere tahliye edildi. Hayatını kaybeden kahramanlarımızla ilgili süreç devam ediyor. Ancak yakın gelecekte akrabalarının ve tüm Ukrayna’nın kahramanlarının onurlu bir şekilde gömebileceğini umuyorum.” dedi.

Birleşik Krallıktan bu sabah yapılan açıklamada, Azovstal fabrikasından bin 700 askerin ayrıldığı ve halen fabrikada kalan askerlerin sayısının ise belli olmadığı bildirildi.

Öte yandan dün akşam paylaştığı videoda Azov taburu Komutan Yardımcısı yüzbaşı Svyatoslav Palamar, üst düzey subayların Azovstal fabrikasında kalmaya devam ettiğini bildirdi.

AZOVSTAL FABRİKASINDA BULUNAN UKRAYNALI ASKERLERİN TAHLİYESİ BAŞLADI

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından 16 Mayıs 2022 tarihinde yapılan açıklamada, Mariupol’deki birliklerin belirlenen savaş görevini tamamladığı ve yüksek askeri komutanlık tarafından, Azovstal Çelik Fabrikası’nda bulunan birliklerin komutanlarına, personelin hayatının kurtarılması konusunda emir verildiği bildirilmişti.

Rus işgalciler tarafından kuşatılan fabrikada, işgalci Rus güçlerine karşı direnmeye devam eden askerlerin kurtarılması için faaliyetlerin devam ettiği belirtilen açıklamada, ağır yaralı 53 askerin tahliyesinin başladığı ve Novoazovsk şehrindeki hastaneye götürüldüğü duyuruldu. Tahliye süreci halen devam ediyor.