Güney Azerbaycanlı aktivistlerin açlık grevi sona erdi: İran pes etti!

Güncel
Ozan Barış Erim
14 Haziran 2021, 17:12
Ozan Barış Erim
14 Haziran 2021, 17:12

Ozan Barış ERİM/QHA Ankara

İran’da Erdebil Merkez Cezaevinde tutuklu bulunan Azerbaycan Türkü aktivist Abbas Lisani ile 5 Azerbaycan Türkü siyasi mahkum, açlık grevine başladığını duyurmuştu. İran’ın siyasi tutsaklara insanlık dışı uygulamalarına karşı geri adım atmayan aktivistler, istediklerini elde etti. Erdebil Merkez Cezaevi Müdürlüğü, siyasi tutsakların isteklerini yerine getirileceğini bildirdi. Konu ile ilgili Kırım Haber Ajansına açıklamada bulunan Gazeteci Taha Kermani, “Cezaevi yetkililerinin verdiği sözün ardından Abbas Lisani ve diğer 5 siyasi tutsak, açlık grevini sonlandırdığını açıkladı.” dedi.

İran’da yaşayan Azerbaycan Türkü aktivistler, ana dilde eğitim yapma gibi anayasal haklarını sivil ve barışçıl eylemlerle protesto ettikleri için çeşitli baskılara maruz kalıyor. İran’da tutuklu bulunan Azerbaycan Türkü aktivist Abbas Lisani, Erdebil Merkez Cezaevi Müdürlüğüne hitaben yazdığı mektubunda dün açlık grevine başlattığını açıkladı. Gazeteci Taha Kermani, Erdebil Merkez Cezaevi Müdürlüğünün, Güney Azerbaycanlı aktivistlerin kararlı mücadelesi karşısında pes ettiğini belirterek, mahkumlara istedikleri konularda iyileştirme yapılacağını bildirdi.

İlgili haber: İran’da tutuklu Azerbaycan Türkü aktivistler açlık grevine başladı

GÜNEY AZERBAYCANLI AKTİVİSTLER İSTEDİKLERİNİ ALDI

Kermani, Erdebil Merkez Cezaevi yetkililerin kararlı tutum karşısında geri adım attığının altını çizerek, “Bu arkadaşlar Erdebil Merkez Cezaevinde açlık grevine başlamışlardı. Açlık grevinin açık bir şekilde iki sebebi vardı. Birincisi, tedavi hakkından yararlanmalarının engellenmesi, ikincisi; İran cezaevi kurumunun iç tüzüğünde şöyle bir madde var: ‘Siyasi mahkumlar ile diğer mahkumlar aynı yerde tutulamaz ve tutulmamalıdır.’ Ancak siyasi tutsaklara baskı kurmak amacıyla, siyasi mahkum olmayan kişiler bu koğuşlara yerleştirilmişti. Erdebil Merkez Cezaevi yetkilileri, açlık grevinde bulunan aktivistlerin isteklerini kabul etti. Cezaevi yetkilileri, hem tedavi izinlerinin verileceğine hem de koğuşa getirilen ve diğer suçlardan yargılanan mahkumların çıkarılacağına dair söz verdi. Cezaevi yetkililerinin verdiği sözün ardından Abbas Lisani ve diğer 5 siyasi tutsak, açlık grevini sonlandırdığını açıkladı.” ifadelerini kullandı.