Azerbaycan ordusu, Ermenistan'ın füze sistemlerini imha etti!

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
14 Ekim 2020, 11:21
Ömer Cihad Kaya
14 Ekim 2020, 11:21

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin, sivil yerleşim alanlarına saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen Ermenistan’a ait balistik füze sistemlerini imha ettiği bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ermenistan’da konuşlu iki balistik füze sisteminin birinin 14 Ekim 2020 yerel saatle 01.00 civarında diğerinin de 08.36’da nokta atışı ile imha edildiği belirtildi. Yapılan açıklamada, söz konusu balistik füzelerin, Azerbaycan’a yönelik saldırı girişiminde bulunacağı ifade edildi.

ERMENİSTAN’IN SALDIRILARINA KARŞILIK VERİLDİ

Öte yandan, Ermenistan güçlerinin, kaybettikleri mevzileri yeniden işgal etmek için dün gece Azerbaycan’ın elindeki; Ağdere, Ağdam, Fuzuli, Cebrail ve Hadrut bölgesine saldırı gerçekleştirdiği kaydedildi. Azerbaycan tarafı, Ermenilerin saldırılarını misliyle karşılık verildiği ve bu girişimlerin önlendiğini belirtti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, dün yapılan operasyonla; Ermenistan ordusuna ait 5 T-72 tankı, 3 Grad füze sistemi, 1 OSA uçaksavar, 1 BMP-2 zırhlı piyade aracı, 1 KS-19 uçaksavar topu, 2 D-30 obüsünün etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

ERMENİSTAN, ATEŞKES ŞARTLARINA UYMUYOR

Moskova’da varılan geçici ateşkesten hemen sonra Ermenistan, Azerbaycan’ın Ağdam ve Tatar bölgelerine saldırdı. Ermenistan’ın saldırıları Hadrut ve Cabrayil yönünde devam etti. Sukavuşan’da Ermeni askerlerinin cesetlerini toplayan ve beyaz bayraklı bir ambulans, Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından vuruldu. Saldırı sonucu bir sağlık çalışanı ağır yaralandı. Gence’ye düzenlenen saldırıda ise çocuklar dahil 7 sivil öldü ve 39 kişi yaralandı. Azerbaycan Başsavcılığı, 11 Ekim 2020’de Ermenistan’ın ateşkes sonrası Azerbaycan’ın en büyük ikinci kenti olan Gence’deki sivillere yönelik saldırıda bilançoyu açıkladı. Başsavcılık, Ermenistan’ın saldırısında 41 sivilin hayatını kaybettiğini ve 207 kişinin yaralandığını duyurdu.