Azerbaycan'dan Ermenistan'a yanıt: Laçın'da Türkiye ile yapılan tatbikat, bölgede istikrarın sağlanmasına hizmet ediyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Eylül 2021, 15:26
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Eylül 2021, 15:26

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva, Ermenistan Dışişleri Bakanlığının işgalden kurtarılan Laçın bölgesindeki Azerbaycan-Türkiye ortak tatbikatlarına ilişkin mesnetsiz iddialarına yanıt verdi. Abdullayeva, Laçın’daki ortak tatbikatların, Ermenistan’ın iddialarının aksine bölgede istikrarın sağlanmasına hizmet ettiğini vurguladı. Ayrıca Abdullayeva, Ermenistan’a bölgede barış ve güvenliği sağlamak istiyorsa yükümlülüklerini yerine getirmesi uyarısında bulundu.

Azerbaycan ve Türkiye, iki ülke arasında yapılan askeri iş birliği anlaşması kapsamında Ermenistan işgalinden kurtarılan Laçın ilinde muharebe ve taktiksel ağırlıklı ortak tatbikatlara başladı. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin İkinci Karabağ Savaşı sonrasında ortak tatbikatlar sayesinde daha da geliştiği gözleniyordu. İki ülkenin ordusu 6 Eylül’de2021 tarihinde, zaferin kazanıldığı Karabağ Laçın’da anlamlı bir ortak tatbikata imza attı.

Ermenistan ise Rusya ile egemenlik sınırları dışında yaptığı tatbikatları göz ardı ederek, Türkiye-Azerbaycan tatbikatlarını eleştirdi. Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Basın Servisi Başkanı Leyla Abdullayeva, bugün basının, “Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Laçın bölgesinde Azerbaycan-Türk ortak tatbikatlarının düzenlenmesinin 10 Kasım 2020 tarihli üçlü açıklamaya uymadığını ve barış ve güvenliğini baltaladığını iddia ediyor. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığının bu konudaki yorumunu öğrenmek istiyoruz.” şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

“TATBİKATLAR, İSTİKRARIN SAĞLANMASINA HİZMET ETMEKTİR”

“Uluslararası sınırları içinde çeşitli tatbikatlar yapmak her devletin egemenlik hakkıdır. Azerbaycan bugüne kadar kendi topraklarında ortak ülkelerin katılımıyla ortak tatbikatlar da dahil olmak üzere çok sayıda askeri tatbikat gerçekleştirdi. Laçın bölgesinde başlatılan ortak taktik eğitim de benzer bir adımdır ve bölgede istikrarın sağlanmasına hizmet etmektedir.

AZERBAYCAN’DAN, HUKUK İLKELERİNİ İHLAL EDEN ERMENİSTAN’A ÖNEMLİ HATIRLATMA

Bölgesel barış ve güvenliğe yönelik tehdidin devletin kendi topraklarındaki askeri eğitimi değil, Ermenistan’ın askeri saldırı, işgal politikası izleyen diğer ülkelerin topraklarına yönelik iddiaları olduğuna Ermenistan Dışişleri Bakanlığının dikkatini çekmek istiyoruz, diğer ülkelerin topraklarının hukuk ilkelerini ihlal etmektir. Ermenistan bölgede barış ve güvenliği sağlamak istiyorsa yükümlülüklerini yerine getirmelidir.”