Azerbaycan’dan Ermenistan’a normalleşme çağrısı!

Güncel
Ozan Barış Erim
30 Haziran 2021, 17:27
Ozan Barış Erim
30 Haziran 2021, 17:27

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, sınır hattının belirlenmesi için Ermenistan’a görüşmeleri başlatma çağrısında bulundu. Bakan Bayramov, Ermenistan’dan bu konu hakkında olumlu bir tepki beklediklerini belirtti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi 43. Toplantısı’nda bir konuşma yaptı. Bayramov, konuşmasında, Ermenistan’a sınır hattının belirlenmesi için ikili görüşmelere başlamayı önerdiklerini ve Erivan’dan bu konu hakkında olumlu bir tepki beklediklerini söyledi. Bayramov, toprak bütünlüğünü yeniden tesis eden Azerbaycan’ın egemenlik, toprak bütünlüğü ve uluslararası kabul görmüş sınırlarının dokunulmazlığına saygı temelinde Ermenistan ile ilişkilerini normalleştirme kararlılığında olduğunu kaydetti.

BAYRAMOV: BAŞKA YOLU YOK

Öte yandan Bayramov, bölgede uzun vadeli barış ve istikrarın sağlanması için iyi komşuluk ilişkilerinin kurulmasından başka bir alternatif olmadığını ifade etti. Karabağ’da 30 yıllık Ermeni işgalinin sona ermesinin ardından sınır boyunca kontrol altyapısı inşa ettiklerini bildiren Bayramov, “Ermenistan’a sınır hattının belirlenmesi konusunda ikili görüşmelere başlamayı öneriyoruz. Azerbaycan, Ermenistan’dan olumlu tepki bekliyor.” dedi.