Avrupa Birliği, üye ülkelerine yönelik siber saldırılar nedeniyle Rusya'yı kınadı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Eylül 2021, 16:49
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Eylül 2021, 16:49

Avrupa Birliği (AB), Rusya ile ilişkili olduğu tespit edilen kötü niyetli siber saldırı faaliyetlerini kınadı. AB, Rusya’yı siber uzayda sorumlu devlet davranışı normlarına uymaya çağırdı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden dün yayımlanan açıklamayla, Rus devleti ile ilişkili olduğu tespit edilen “Ghostwriter” adlı kötü niyetli siber faaliyetlerin gözlemlendiği bildirildi. Bunun üzerine AB, Rusya bağlantılı bilgisayar korsanlarının kötü niyetli faaliyetlerini kınadı ve Rusya Federasyonu’nu siber uzayda sorumlu davranmaya çağırdı. Açıklamada, “Bu tür faaliyetler, bütünlüğümüzü ve güvenliğimizi, demokratik değer ve ilkelerimizi ve demokrasilerimizin temel işleyişini tehdit ettiği için kabul edilemez.” ifadeleri kullanıldı. Öte yandan söz konusu açıklamada, bu zararlı siber saldırıların, bilgisayar sistemlerine ve kişisel hesaplara erişerek özellikle verileri çalarak AB’deki çok sayıda parlamento üyesini, yetkilileri, politikacıları, basını ve sivil toplumunu hedef aldığı belirtildi.

AB’DEN, SİBER SALDIRILAR NEDENİYLE RUSYA’YA KINAMA

Açıklamanın devamında ise, “Bu faaliyet, tüm Birleşik Milletler üye devletleri tarafından onaylanan siber uzayda devletlerin sorumlu davranış normlarına aykırıdır. Dezenformasyon yaymak ve bilgiyi manipüle etmekle birlikte demokratik kurumlarımızı ve süreçlerimizi baltalamaya çalışır.” ifadesine yer verildi.

Ayrıca, Avrupa Birliğinin ve üye devletlerinin, tehlikeli ve zararlı siber faaliyetleri şiddetle kınadığı belirtilerek, “Rusya Federasyonu’nu siber uzayda sorumlu devlet davranışı normlarına uymaya çağırıyoruz” denildi. Diğer yandan, Avrupa Birliğinin gelecek toplantılarda bu konuya geri döneceği ve daha ileriki boyutlarını ele alacağı ifade edildi.

Eylül ayı başında, Alman Dışişleri Bakanlığı, hükumetin Alman politikacılara yönelik hacker saldırılarının Rusya’daki aktörlere, “özellikle Ana İstihbarat Müdürlüğü’nün Rus askeri istihbarat servisine” atfedilebileceği konusunda “güvenilir bilgiye” sahip olduğunu söyledi.

Rus hükumetinden yasadışı faaliyetleri derhal durdurması istendi.