Avrupa Birliği, Azerbaycan'dan gaz ithalatını iki katına çıkaracak

Güvenlik
_QHA Ankara
18 Temmuz 2022, 19:16
_QHA Ankara
18 Temmuz 2022, 19:16

Rus doğal gazına olan bağımlılığını azaltmak isteyen Avrupa Birliği, enerji kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla Azerbaycan ile ilişkileri güçlendirme arayışına girdi. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, doğal gaza ilişkin görüşmeler yapmak amacıyla Azerbaycan’a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından karşılanan AB Komisyonu Başkanı, Azerbaycan ve Avrupa Birliği arasında yeni bir doğal gaz anlaşması imzaladı. Bu anlaşma, AB’nin Azerbaycan’dan aldığı doğal gazın iki katına çıkarılmasını öngörüyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Azerbaycan’dan yapılan doğal gaz ithalatını artırmak hedefiyle bugün başkent Bakü’ye geldi. Resmi ziyaret kapsamında yapılan ikili görüşmenin ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile ortak basın toplantısı yaptı.

Görüşmede, Azerbaycan ile AB arasında enerji alanında stratejik ortaklık hakkında mutabakat zaptı imzalandı. AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, “Azerbaycan’ın ileri sürdüğü, AB ve ortaklarımız tarafından desteklenen enerji projeleri, Avrupa’nın enerji haritasını tamamen değiştirdi” dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ RUSYA’YA ENERJİ BAĞIMLILIĞINI AZALTMAK İÇİN AZERBAYCAN’DAN GAZ İTHALATINI İKİ KATINA ÇIKARACAK

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, AB’nin Rus enerji ithalatına olan bağımlılığını acilen azaltmak istediği için Azerbaycan’dan gaz ithalatını ikiye katlamak istediğini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısından önce bile Rusya’nın güvenilir bir enerji ortağı olmadığını ifade eden AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise, “Bu nedenle AB, Rusya’dan ek enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine odaklandı ve daha güvenilir ortaklarla çalışmaya başladı. Azerbaycan’ın güvenilir ortaklarımız arasında olmasından memnunum. Bizim için çok önemli bir enerji ortağınız ve her zaman güvenilir oldunuz” ifadelerini kullandı.