Antalya'daki tarihi zirve tamamlandı! Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanları ilk kez yüz yüze geldi!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Mart 2022, 12:53
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Mart 2022, 12:53

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat 2022’de başlattığı işgal girişimi ve saldırısı kapsamında tarafların müzakere süreci, Türkiye’nin yoğun diplomatik çabaları sonucu ve ev sahipliğinde bugün Antalya’da gerçekleşen tarihi zirve ile devam etti.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldırmasıyla başlayan savaşta 15. güne girilirken, Türkiye sürdürdüğü yoğun diplomatik çabaları sonucu tarihi ve kritik bir görüşmeye ev sahipliği yaptı. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba kritik üçlü zirve toplantısında aynı masada bir araya geldi. Antalya’da bugün saat 11.00 itibarıyla Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’yı bir araya getiren üçlü formattaki tarihi zirve toplantısı gerçekleştirildi. Dünyanın gözünün ve kulağının Türkiye’de olduğu toplantı öncesi Bakan Çavuşoğlu Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ile ardından Rus mevkidaşı Lavrov bir araya geldi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA SALDIRISINDAN SONRA BİR İLK!

Kritik zirve, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı savaştan bu yana Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ilk kez aynı masada yüz yüze getirdi. İki tarafı aynı masada karşı karşıya getiren zirve, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun tarafların tam ortasında yer alarak katılımıyla üçlü formatta gerçekleşti.

Öte yandan Rusya ve Ukrayna heyetlerinin toplantı dışında karşılaşmayacağı belirtildi. Zirve sonrası iki ülkenin bakanları, basın toplantılarını ayrı ayrı gerçekleştirdi. Ardından Bakan Çavuşoğlu, basın toplantısı yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, Rus tarafının Belarus’ta gerçekleşmesini istediği, siyasi olarak ilk kez bakanlar düzeyinde bir toplantıya ev sahipliği yaptıkları toplantının sonuç olarak Türkiye’de gerçekleştiğini belirterek Rusya’ya ve Ukrayna’ya Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güvendikleri için teşekkür etti.

ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Kritik zirveden bir gün sonra, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yapacağı Antalya Diplomasi Forumu (ADF) başlayacak. Foruma, 3 bine yakın kişi katılacak. Antalya’da, 19 devlet ve hükumet başkanı, 73 bakan ve 42 uluslararası teşkilat temsilcisi olacak.