AGİT çalışanları, Ukrayna’da Rus güçleri tarafından yasadışı gözaltına alındı

Güncel
qha muhabir
24 Nisan 2022, 23:06
qha muhabir
24 Nisan 2022, 23:06

Viyana merkezli Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Birleşik Krallık Delegasyonu Başkan Yardımcısı Deirdre Brown, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk’ta çalışanlarının yasa dışı göz altına alındığını duyurdu. Brown, AGİT personellerinin serbest bırakılması için çalışmaların sürdüğünü aktardı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Birleşik Krallık Delegasyonu Başkan Yardımcısı Deirdre Brown, Ukrayna doğusundaki Rus ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Donetsk ve Lugansk bölgesindeki çalışanlarının yasa dışı olarak alındığını duyurdu. Reuters’e konuşan Brown, “AGİT, Özel İzleme Misyonununun bazı üyelerinin, Donetsk ve Lugansk’a hapsedilmesinden son derece endişe duyuyor. AGİT, personelinin serbest bırakılmasını kolaylaştırmak için mevcut tüm kanalları kullanıyor” açıklamasında bulundu.

AGİT: RUS VEKİLLERİ, MİSYON PERSONELİNİ, EKİPMANINI VE TESİSLERİNİ TEHDİT EDİYOR!

Rusya’nın Mart ayından sonra Ukrayna’daki misyon görevini yenilemeyi reddettiği için eleştirilere maruz kalan Brown, “Şimdi Donbas’taki Rus vekillerinin misyon personelini, ekipmanını ve tesislerini tehdit ettiğine ve Rus güçlerinin AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu (SMM) personelini gözaltına aldığına dair rahatsız edici raporlar alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Brown, 500 AGİT üyesinin Mart ayında Ukrayna’dan tahliye edildiklerini kaydetti.