Afganistan'da Devlet Abad ilçesi Taliban'dan geri alındı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Haziran 2021, 17:19
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Haziran 2021, 17:19

Afganistan’da, 8 Haziran’da Taliban’ın ele geçirdiği kuzeydeki Faryab vilayetinin Devlet Abad ilçesinde hükumet güçleri tekrar kontrolü sağladı. Afganistan’da Faryab vilayetinin Devlet Abad ilçesi Taliban’dan geri alındı.

Afganistan’ın 34 vilayetinden birisi olan yoğun Türk nüfusuna sahip ve 1990’lı yılların ortalarından bu yana Taliban ve karşıt güçlerce yapılan şiddetli çatışmalara sahne olan Faryab vilayetinin Devlet Abad ilçesi, Taliban’dan geri alındı. Faryab Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Kerim Yuriş, bugün basına yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin Devlet Abad ilçesini geri almak için operasyon düzenlediğini aktardı. Operasyon neticesinde, Devlet Abad ilçe merkezinin Taliban’dan geri alındığını bildiren Yuriş, çok sayıda Taliban üyesinin de öldürüldüğünü kaydetti.

Afganistan, Taliban'ın saldırılarını azaltacağını açıkladı

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Yuriş, Taliban militanlarıyla güvenlik güçleri arasında ilçe merkezinde uzak bölgelerde çatışmaların devam ettiği bilgisini paylaşırken, Taliban’dan henüz konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

TALİBAN’IN KONTROLÜNE GEÇEN İLÇE SAYISI 15’İ GEÇTİ

En son iki gün önce, ülkenin kuzeyindeki Sar-ı Pul vilayetinin Sayyad ilçesinin kontrolü Taliban’ın eline geçmişti. Son 2 ayda ülke genelinde Taliban’ın kontrolüne geçen ilçe sayısı da 15’i geçti. BM verilerine göre, Taliban kent merkezleri dışarıda tutulduğunda dahi ülke topraklarının yüzde 50 ila 70’ini elinde tutuyor.

AFGANİSTAN’DA TALİBAN İLE SON DURUM NE?

AA’da bugün yer alan habere göre, Taliban, ülke genelinde 407 ilçeden 90 ilçeyi merkezleri dahil olmak üzere ele geçirmiş durumda. Bunlardan 60 kadarındaki bazı beldeler halen Afgan güvenlik güçlerinin elinde yer alıyor. Ülkenin 34 vilayet merkezi de tamamen devlet kontrolünde bulunuyor. Afganistan topraklarının büyük bölümünde güvenlik güçleri ile Taliban arasında çekişme sürüyor, 407 ilçenin 250 kadarında çatışmalar devam ediyor.