Afganistan'da bir kadın, burka giymediği için terör örgütü Taliban militanları tarafından öldürüldü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ağustos 2021, 11:37
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ağustos 2021, 11:37

Pazar günü Kabil’i ele geçirerek Afganistan’ın yönetimini fiilen devralan silahlı terör örgütü Taliban, verdiği ılımlı mesajlara rağmen Takhar vilayetinde bir kadını burka giymediği için infaz etti.

Terör örgütü Taliban’ın 10 gündür kontrolü ele geçirdiği Afganistan’dan gelen haberler endişelendirmeye devam ediyor. 20 yıl sonra ülkenin yönetimini fiilen devralan terör örgütü Taliban, ılımlı açıklamalar yapsa da ülkeden söz konusu açıklamaların aksine hareket edildiğine yönelik haberler gelmeye devam ediyor. Fox News’in haberine göre, Afganistan’ın Takhar vilayetinde bir kadının, burka giymediği için Taliban militanları tarafından vurularak öldürüldüğü öğrenildi. Öldürülen kadının fotoğrafı paylaşılırken, bu görüntü kısa sürede dünya gündeminin birinci sırasında yer aldı.

KADINLARA YÖNETİME KATILMA ÇAĞRISI YAPILMIŞTI

Korkunç olay, Taliban’ın “genel af” ilan edip, kadınlara yönetime katılmaları çağrısı yaptığı dün gerçekleşti. Dün Taliban’ın kültür komisyonu üyesi Enamullah Samangani, kontrollerine geçen Afgan devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, Afganistan’da herkes için “af” ilan ettiklerini belirterek, kadınları yönetime katılmaya davet etmişti. Enamullah Samangani, kadınların kurban olmasını istemediklerini ve yönetimde yer almalarını arzu ettiklerini belirterek “Hükumetin yapısı tam olarak netleşmedi ama tecrübelerimiz doğrultusunda tam bir İslami liderlik olmalı ve tüm taraflar katılmalı.” diye konuşmuştu.

KADIN SUNUCU TALİBAN ÜYESİNİ AĞIRLAMIŞTI

Samangani, “Halkın halihazırda Taliban’ın uymalarını beklediği İslami kuralları bildiğini” vurgulayarak, “Halkımız Müslüman, onları İslam’a zorlamıyoruz.” demişti. Aynı gün 2004 yılında Afganistan’da kurulan TOLO News kanalı, kadın spikerlerle yayınlarına yeniden başlamış, kadın sunucu canlı yayında bir Taliban üyesini ağırlamıştı.