ABD, Yunanistan'a askeri yardım yasa tasarısını onayladı

Güncel
Ozan Barış Erim
23 Haziran 2021, 10:31
Ozan Barış Erim
23 Haziran 2021, 10:31

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Yunanistan’a yapılması planlanan askeri malzeme ve eğitim yardımı ile ilgili yasa tasarısını kabul etti. Komitedeki tüm senatörlerin onayını alan yasa tasarısı, oylanmak üzere Senato Genel Kuruluna gönderildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Yunanistan’a askeri malzeme ve eğitim yardımını kapsayan yasa tasaarısını onayladı. İlgili yasa tasarısı, Komite Başkanı Demokrat Bob Menendez ve Komite Üyesi Cumhuriyetçi Marco Rubio tarafından 9 Haziran 2021 tarihinde komiteye sunuldu. Oylanması için Senato Genel Kuruluna Gönderilen tasarı, onaylanması durumunda ilk olarak Temsilciler Meclisi Genel Kurulunun daha sonra ise ABD Başkanı Joe Biden’ın onayına sunulacak.

TASARIDA NELER VAR?

AA’nın aktardığına göre tasarıda, Yunanistan ordusunun modernleşme sürecine ve Rusya yapımı ekipmanlardan uzaklaşan geçiş sürecine yönelik yardım yer alıyor. Aynı zamanda 2022-2026 mali yıllarında Yunanistan’a yıllık 1,8 milyon dolar değerinde uluslararası askeri eğitim desteği sağlanması ön görülüyor. ABD’nin, Yunanistan’a silah alımı için doğrudan kredi vermesine de imkan tanıyan tasarıda, Yunanistan’ın sipariş verdiği F-35 uçaklarının teslimatı için de yetki veriliyor. Aynı zamanda tasarıda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail, Yunanistan ve ABD arasında bir parlamentolar arası grup kurulması da söz konusu.