ABD, Rusya'nın Ukrayna'daki savaş suçlarına ilişkin kanıt toplamak için program başlattı

Güncel
Manas
18 Mayıs 2022, 05:26
Manas
18 Mayıs 2022, 05:26

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’daki savaş suçlarına ilişkin delil toplanması için yeni bir program başlatıldığını duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada söz konusu programla ilgili, “İşgalci Rusya tarafından işlenen savaş suçları ve Ukrayna’daki diğer vahşetlerin kanıtlarını toplamak, analiz etmek ve geniş çapta yaymak için bir program başlatıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı web sitesinde, 17 Mayıs 2022 tarihinde işgalci Rus ordusunun Ukrayna’da işlediği savaş suçlarına ilişkin delil sağlamak için yeni bir program başlatıldığı duyuruldu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price konuya ilişkin yaptığı açıklamada, uygulamaya geçirilecek yeni programın, işgalci Rus birliklerinin savaş suçları hakkında açık kaynaklı tanıklıkları belgelemeyi, doğrulamayı ve yaymayı içereceğini belirtti. Price bu sayede uydu görüntüleri ve sosyal medya verileri de dahil olmak üzere kamuya açık ve ticari bilgilerin analiz edilebileceğini sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri'nden Kavala kararına tepki - Dünya Haberleri

“DÜNYA, PUTİN’İN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞTA RUS ORDUSUNUN İŞLEDİĞİ KORKUNÇ SUÇLARA TANIK OLDU”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Uluslararası toplum, Putin’in Ukrayna’ya karşı yıkıcı ve haksız savaşını başlatmasından bu yana işgalci Rus birliklerinin işlediği korkunç suçlara tanık oldu. ABD akademisi ve özel sektörle ortaklaşa çalışarak, şimdi ve gelecekte adaletin ve büyük vahşet kanıtlarının peşinde koşmaya yardımcı oluyoruz.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Price, ilk aşamada ABD’nin bu programı başlatmak için 6 milyon dolar yatırım yaptığını ve fiyata göre izlemenin, özel bir web sitesinde halka açık olacağını belirtti. Diğer yandan Price, belgelerin Yale Beşeri Bilimler Araştırma Laboratuvarı, Smithsonian Enstitüsü (Kültürel Kurtarma Girişimi), PlanetScape Ai ve Esri Coğrafi Bilgi Sistemi tarafından inceleneceğini kaydetti.