ABD halkının yarısı, Rus işgali durumunda Ukrayna'yı savunmak için ordusunun gönderilmesini destekliyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Kasım 2021, 02:37
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Kasım 2021, 02:37

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), bir Rus işgali durumunda Ukrayna’ya asker göndermeyi destekleyenlerin sayısı, ilk kez asker göndermeye karşı çıkan muhaliflerin sayısını geçti.

Kendisini “kritik küresel meseleler hakkında öngörü sağlayan ve kamu söylemini etkileyen, bağımsız, tarafsız bir organizasyon” olarak tanımlayan “Chicago Council on Global Affairs” adlı küresel meseleler düşünce kuruluşunun anketine göre; ABD halkının yarısı, Rus işgali durumunda Ukrayna’yı savunmak için ordusunu göndermeyi destekliyor. Ankete katılanların yüzde 50’si Ukrayna’ya Amerikan birliklerinin gönderilmesinden yana iken ve yüzde 48’i karşı çıktı. Bu sonuç, her 10 Amerikalıdan sadece üçünün Ukrayna’ya ABD askerlerinin gönderilmesini desteklediğini ispat ediyor. Öta yandan bu veriler, 2014 yılından bu yana ABD müdahalesine verilen desteğin önemli bir artışı olarak yansıyor.

Bugün ABD’deki Demokratların çoğunluğu (%54) ABD askerlerinin gönderilmesini desteklerken, 2017’de ise yalnızca yüzde 39’u karşı çıkmıştı. Aynı zamanda Cumhuriyetçiler arasındaki destekte ise yüzde 10’luk bir artış görüldü. (%51’e karşı %41).