ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail ve Filistin'e şiddete son verme çağrısında bulundu

Güncel
Ozan Barış Erim
12 Mayıs 2021, 09:44
Ozan Barış Erim
12 Mayıs 2021, 09:44

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Blinken görüşmede, hem İsrail hem de Filistin tarafına tansiyonu düşürme ve şiddete son verme çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Blinken ile Aşkenazi arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştiğini açıkladı. Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, İsrail’e yönelik roket saldırılarından dolayı endişelerini belirten Blinken, saldırılarda hayatını kaybedenlere baş sağlığı diledi. Ayrıca “ABD’nin İsrail’e olan sarsılmaz desteğini” bir kez daha dile getiren Blinken’ın hayatını kaybeden Filistinliler için başsağlığı dilememesi ise dikkatlerden kaçmadı.

TANSİYONU DÜŞÜRME ÇAĞRISI

Öte yandan, bölgesindeki şiddete ilişkin değerlendirmede bulunan Blinken ve Aşkenazi, Şeyh Cerrah’taki Filistinlilerin evleri ile ilgili son durumu konuştu. Açıklamada, Blinken’ın tansiyonu düşürme çağrısında bulunduğu belirtilerek, “Bakan Blinken, bir kez daha tüm taraflara tansiyonu düşürme ve aralarında çocukların da olduğu Filistinli ve İsraillilerin hayatlarına mal olan şiddete son verme çağrısında bulundu. Bakan ayrıca İsrailliler ile Filistinlilerin emniyet ve güvenlik içinde yaşayabilmeleri ve eşit derecede özgürlük, güvenlik, refah ve demokrasiye sahip olabilmeleri gerektiği hususunun altını çizdi.” ifadeleri kullanıldı.