ABD'den Rusya'ya Ukrayna'da acil ateşkes çağrısı

Güvenlik
Ömer Kaya
13 Mayıs 2022, 23:17
Ömer Kaya
13 Mayıs 2022, 23:17

ABD ve Rusya savunma bakanları, Rusya’nın Ukrayna’da işgal girişimi ve saldırıları sonrasında ilk kez görüştü. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşerek, Ukrayna’ya acil ateşkes çağrısı yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın ardından Rusya ve ABD Savunma Bakanları ilk kez görüştü. ABD Savunma Bakanı Austin, Rus mevkidaşı Şoygu’ya Ukrayna’daki savaşa son vermesi çağrısı yaptı. Telefonda görüşen savunma bakanları, bölgesel gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Bakan Lloyd Austin, 18 Şubat’tan bu yana Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile ilk kez 13 Mayıs’ta görüşmüştür. Bakan Austin, (Rusya’ya) Ukrayna’da acil ateşkes çağrısında bulunmuş ve iletişim kanallarının açık tutulmasının önemine dikkati çekmiştir.” denildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Rusya ve ABD savunma bakanlarının 18 Şubat’tan itibaren ilk kez görüştüğünü açıkladı. Rusya’nın saldırılarının başlamasının ardından ABD ile Avrupa ülkeleri Moskova’ya yönelik çok sayıda yaptırım kararı aldı.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. İşaglciler Buça kentinde 410 sivili katlederek sokağa attı. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. İşgalci Rusya, Ukrayna’da 24 Şubat’tan 5 Mayıs’a kadar, 24 bin asker ve 250’ye yakın savaş uçağı kaybetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.