ABD Başkanı Biden, Ukrayna’ya yönelik 700 milyon dolarlık yardım paketini onayladı

Güncel
qha muhabir
02 Haziran 2022, 01:39
qha muhabir
02 Haziran 2022, 01:39

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın savaş açtığı Ukrayna’ya yönelik yeni yardım paketini onayladığını duyurdu. Biden’ın onayladığı 700 milyon dolarlık destek paketinde, füze sistemleri dahil olmak üzere çok sayıda savunma teçhizatları yer alıyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, işgalci Rusya karşısında 4 aydır mücadele eden Ukrayna’ya yönelik yeni yardımşlara ilişkin açıklama yaptı. Biden, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı cesurca mücadele ettiğini vurguladı. Biden açıklamasında, ABD’nin Ukrayna’ya yeni savunma desteği sağlayacağını dile getirerek, “Ukrayna ordusuna zamanında ve kritik yardımın ulaşması için yeni askeri yardım paketini duyuruyorum” dedi.

Ukrayna’ya savunma desteği paketinin sürdüğünü hatırlatan Biden, “Bu yeni yardım paketi Ukrayna’nın kendini Rusya’ya karşı savunmasında yardımcı olacak gelişmiş silahları da içeriyor ki buna Yüksek Performanslı Topçu Roketi Sistemi (HIMARS) ismi verilen füze sistemi de dahil” açıklaması yaptı.

ABD’NİN UKRAYNA’YA YÖNELİK SAĞLADIĞI YARDIM PAKETİNDE NELER VAR?

Biden’ın imzaladığı kararnamede Ukrayna’ya yönelik destek paketinin 700 milyon dolar olduğu belirtildi.

Ukrayna’ya yönelik yardım paketinde HIMARS füze sistemlerinin yanında 5 topsavar radar, 2 hava denetim radarı, 1000 Javelin tanksavar füzesi, 6 bin zırh delici silah ve 15 bin 15 milimetrelik top mevcut. Paket kapsamında 4 adet Mi-17 helikopter ve 15 taktik aracı da Ukrayna’ya gönderilecek.  

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. İşgalciler, Buça kentinde 410 sivili katletti. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.