ABD Başkanı Biden, Putin'e uyarıda bulundu

Güncel
Ozan Barış Erim
10 Haziran 2021, 13:10
Ozan Barış Erim
10 Haziran 2021, 13:10

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Avrupa gezisi kapsamında görüşeceği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ilişkin açıklamalarda bulundu. Biden, Rusya’nın zararlı faaliyetlere devam etmesi halinde Washington’un sağlam ve anlamlı yanıt vereceğini belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden, Avrupa gezisi kapsamında Birleşik Krallık’a gitti. G7 Zirvesi’ne katılmak üzere Birleşik Krallık’a giden Biden’ın uçağı, Suffolk kentindeki Mildenhall Askeri Üssü’ne indi. Biden burada bulunan ABD Hava Kuvvetleri personeli ve ailelerinden oluşan bir kalabalığa seslenerek, “ABD’nin geri döndüğünü ve dünya demokrasilerinin en çetin zorluklar ve gelecekleri için en önemli meselelerin üstesinden gelmede birlikte hareket edeceğini açıkça belirteceğini” ifadelerini kullandı.

BİDEN: RUSYA’NIN BİLMESİNİ İSTEDİĞİM ŞEYLERİ SÖYLEYECEĞİM

Ayrıca Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yapacağı görüşmeye ilişkin, “Ona bilmesini istediğim şeyleri söyleyeceğim. Ancak Rus hükumeti zararlı faaliyetlerde bulunursa ABD’nin sağlam ve anlamlı bir şekilde yanıt vereceği konusunda nettim, bunu zaten gösterdik. ABD, Avrupa ve başka yerlerde demokrasilerin egemenliğini ihlal etmenin sonuçları olacağını ileteceğim.” diye konuştu.