AB, Ukraynalı sığınmacıları 3 yıl kabul edecek

Güncel
Manas
04 Mart 2022, 09:09
Manas
04 Mart 2022, 09:09

İşgalci Rus birlikleri, sivil halkı bombalamaya devam ediyor. İşgalci Rus birliklerinin Ukrayna’ya saldırısının ardından yaklaşık 875 bin kişi Ukrayna’daki evlerini terk etmek zorunda kaldı. AB, vatanlarından edilen Ukraynalılara 3 yıl sığınma hakkı verdiğini açıkladı.

İşgalci Rusya’nın uluslararası anlaşmaları ve Minsk sözleşmesini ihlal ederek Ukrayna topraklarına saldırısının aralıksız devam ediyor. Ukrayna’da yüzlerce vatandaş evini ve yurdunu terk etmek zorunda kaldı.

AB ÜLKELERİ UKRAYNALI SIĞINMACILARA HER TÜRLÜ YARDIM SAĞLAYACAK

Avrupa Birliğinin acil eylem planına göre; Ukrayna vatandaşlarına bir yıla kadar ikamet etme, çalışma, tıbbi bakım, barınma ve eğitim alma hakkı sağlanacak. Çatışma uzun süre devam ederse veya sığınmacılar güvenli bir şekilde geri dönemezlerse bu statü iki yıl daha uzatılabilir.

Ukrayna'daki savaştan 3 çocuğuyla kilometrelerce yürüyerek kaçtı - Sayfa 2  - Son Dakika Haberler

BM, Ukrayna’da şiddetin devam etmesi durumunda 10 milyondan fazla kişinin evlerini terk edebileceği uyarısında bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından ülkedeki insani ihtiyaçların arttığını söyledi. Dujarric, “Şiddetin devam etmesi durumunda 10 milyondan fazla kişi evlerini terk edebilir, bunun 4 milyonu ise komşu ülkelere gidebilir.” dedi. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının başlamasının ardından 1 milyon kişinin ülkeden ayrıldığını belirten Dujarric, çatışmalarda ise 249 kişin hayatını kaybettiğini, 553 kişinin de yaralandığını belirtti.