2022 Ukrayna Demokrasi Savunması Ödünç Verme ve Kiralama Yasası kapsamında henüz Ukrayna’ya silah teslimatı yapılmadı

Güncel
Anife Bilal
18 Haziran 2022, 18:05
Anife Bilal
18 Haziran 2022, 18:05

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) kabul ettiği, “2022 Ukrayna Demokrasi Savunması Ödünç Verme ve Kiralama Yasası” (Lend-Lease) kapsamında henüz Ukrayna’ya silah teslimatının yapılmadığını bildirdi.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, ABD’nin “2022 Ukrayna Demokrasi Savunması Ödünç Verme ve Kiralama Yasası” çerçevesinde henüz Ukrayna’ya silah desteği göndermeye başlamadığını ifade etti. Liga haber ajansına konuşan Danilov, “Belirli prosedürler var. Lend-Lease henüz başlamadı. Bu yasanın kabul edilmesi bizim için çok iyi bir şey. Yasa yürürlüğe girecek ama ne zaman? Burada savaşta saatin herkes için farklı çalıştığı gerçeğine dönüyoruz. Bazıları için bir gün sadece bir gündür ama bizim için bu çok uzun zaman.” dedi.

“TEMMUZ-AĞUSTOS AYLARINDA SİLAH TESLİMATI BAŞLAYABİLİR”

Lend-Lease Yasası çerçevesindeki silah teslimatlarının Temmuz-Ağustos aylarında başlayabileceğini belirten Danilov, “Burada çok faktör var. Dünyanın çok büyük olmadığını anlamamız gerekiyor. Herkes hangi ülkenin neye sahip olduğunu biliyor; silahların mevcudiyeti, üretimi için teçhizat, mühimmat. Şu an ise öyle bir duruma geldik ki, Sovyet örneği 122. ve 155. kalibre mühimmatı kimsede neredeyse kalmadı.” dedi.

Birçok ülkenin Ukrayna’ya destek verdiğini belirten Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri, “Çoğu ülke sağladıkları silahların gizli kalmasını istiyor. Zaman geçince ve zafer kazandıktan sonra yardım eden herkese teşekkür edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“SAVAŞ BİR AN ÖNCE BİTMELİ”

Her ülkenin savaş konusunda kendi fikrine sahip olduğunu fakat Ukrayna için savaşı bir an önce zaferle bitirmesinin önemli olduğunu kaydeden Danilov, “Savaş ne kadar uzarsa o kadar geri plana çekilecek. İç sorunlar, iç politika, seçimler… Tüm bunlar gündeme gelecek ve Ukrayna’ya daha az dikkat ayrılacak” dedi.

2022 UKRAYNA DEMOKRASİ SAVUNMASI ÖDÜNÇ VERME VE KİRALAMA YASASI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi, 29 Nisan 2022’da, Rus saldırganlığı karşısında mücadele eden Ukrayna’ya destek vermek için İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD’nin de içinde yer aldığı müttefik devletlerin Hitler’i yenilgiye uğratmasına yardımcı olan programın (Lend-Lease Yasası) yeniden yürürlüğe konulmasını öngören yasayı kabul etti. “2022 Ukrayna Demokrasi Savunması Ödünç Verme ve Kiralama Yasası” 10 Mayıs’ta ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzaladı. Yasa, ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden etkilenen müttefiklerine askeri yardım vermesini veya kiralamasını kolaylaştırıyor.