Gürcistanlı futbolculardan işgal hatırlatması

Güncel
Anife Bilal
24 Haziran 2019, 14:36
Anife Bilal
24 Haziran 2019, 14:36

Gürcistanlı futbol oyuncuları ülkelerinin bir kısmının Rus işgali altında bulunduğunu hatırlattı.

Tiflis’te faaliyet gösteren Lokomotiv ve Rustavi ayrıca, Kutaisi kentinde faaliyet gösteren Torpede futbol kulüplerinin oyuncuları 19’uncu Gürcistan Futbol Şampiyonasında sahaya “Ben Gürcistanlıyım ve ülkem Rus işgali altında” yazılı tişörtler giyerek çıktı.

Diğer iki futbol kulübünün oyuncularının giydikleri tişörtlerin üstünde yer alan yazıda ise ülkelerinin yüzde 20’sinin Rus işgali altında olduğunu belirtti.

GÜRCİSTAN’DAKİ PROTESTOLAR

Gürcistan’da halk, parlamentoda yaşanan Rus heyeti krizinin akabinde sokağa döküldü.

20 Haziran 2019 tarihinde başkent Tiflis’te parlamento binasında 26. Parlamentolararası Ortodoks Meclisinin Oturumuna başkanlık yapan Komünist Parti’den Rus Devlet Duma Milletvekili Sergey Gavrilov’un, Gürcistan Parlamentosu Başkanı makamına oturması gerilime yol açtı. Gürcistan muhalefet milletvekillerinin şiddetli protestoları ve diğer milletvekillerinin eleştirileri akabinde Rus heyeti önce oturumu, sonra da ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Gürcistan’daki protestolar hala devam ediyor. Protestocular İçişleri Bakanı Giorgi Gakharia’nin istifasını ve seçim sürecinin reforme edilmesini talep ediyor.