Gürcistan-Türkiye-Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı gerçekleştirildi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
05 Ekim 2021, 18:06
Ömer Cihad Kaya
05 Ekim 2021, 18:06

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gürcistan-Türkiye-Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı sonrasında Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Juanşer Burçuladze ile bir araya geldi. Görüşmede, savunma ve güvenlik ile savunma sanayi alanlarındaki iş birliği konuları ele alındı.

Gürcistan’da Telavi kentindeki Tsinandali bölgesinde bugün düzenlenen Gürcistan-Türkiye-Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı sonrasında üçlü iş birliğinin bölgenin güvenlik, barış ve istikrarı açısından önem taşıdığı vurgulandı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Juanşer Burçuladze, üçlü toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Akar, Azerbaycanlı mevkidaşı ile görüştü

KARDEŞ TUGAY PROJESİ

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, üçlü toplantı haricinde Akar, başkent Tiflis’e yakın olan Telavi’de düzenlenen Gürcistan-Türkiye-Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde Burchuladze ile bir araya geldi. Türkiye ve Azerbaycan arasında birlikte çalışabilirliğin sağlanması, eğitim planlaması, yönetimi ve icra esaslarının uyumlu hale getirilmesine yönelik “Kardeş Tugay” projesinin başlatıldığını vurgulayan Akar, Türkiye’nin, “İki devlet tek millet” anlayışı ile haklı davasında Azerbaycanlı kardeşlerinin yanında olmaya devam edeceği vurgulandı.

Gürcistan Savunma Bakanı Burçuladze ise, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında savunma alanındaki ortaklığının üç ülke gerek tüm bölgenin istikrarı açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.