Gürcistan, Rus işgalindeki Kırım'daki Duma "seçimlerini" tanımıyor

Güncel
Ömer Cihad Kaya
22 Eylül 2021, 17:55
Ömer Cihad Kaya
22 Eylül 2021, 17:55

Gürcistan işgal altındaki Kırım’daki Rusya Duması’nın sözde seçimlerini tanımadığını açıkladı. Söz konusu açıklamada, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’daki uluslararası hukuk ihlalleri hatırlatıldı.

Gürcistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, yasa dışı bir şekilde Kırım’da da düzenlenen Rusya Devlet Duması’nın sözde seçimlerini tanımadığını duyurdu.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehrinin yasa dışı ilhakını kınamakla birlikte, 17-19 Eylül 2021 tarihlerinde yapılan parlamento seçimlerini tanımadığını ve uluslararası hukuku ağır bir şekilde ihlal ettiğini belirtti. Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, uluslararası kabul görmüş sınırları içinde Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini yineledi.

TÜRKİYE, KIRIM’DAKİ SEÇİMLERİ TANIMADIĞINI DUYURMUŞTU

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Duması seçimleri kapsamında işgal altındaki Kırım’da gerçekleşene yasa dışı seçimleri tanımadığını duyurdu. Dışişleri Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in konuya ilişkin yazılı açıklamasında, “Kırım’da da düzenlenen Rusya Devlet Duması seçimlerinin Kırım itibariyle sonuçlarının Türkiye açısından hukuki bir geçerliliği bulunmamaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

ABD, AB VE BİRLEŞİK KRALLIK, KIRIM’DAKİ SÖZDE SEÇİMLERİ TANIMADIKLARINI DUYURDU

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği (AB) ve Birleşik Krallık, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da düzenlediği sözde seçimleri tanımadıklarını açıkladı. Yapılan açıklamalarda; uluslararası toplumun Kırım’ı, Ukrayna’nın egemen bir bölgesi olarak gördüğü ve Rus işgalini tanımadığı vurgulandı.

RUSYA’DA DUMA SEÇİMLERİ

Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma için milletvekili seçimleri, 17-19 Eylül 2021 tarihlerinde yapıldı. Rusya’da seçimlerde Devlet Duması’ndaki 450 sandalye için 14 parti yarıştı. Öte yandan muhalif adayların ve partilerin seçimlere katılması engellendi. Kremlin yönetimi Kovid-19 salgını öne sürerek AGİT Gözlem Heyetinin takibine izin vermedi.

UKRAYNA PARLAMENTOSU İŞGAL ALTINDAKİ BÖLGELERDEKİ YASA DIŞI SEÇİMLERİ TANIMAMA KARARI ALDI

Ukrayna Parlamentosu 8 Eylül 2021’de uluslararası kuruluşlara, Kırım’da ve Donbas Topraklarında Yapılacak Olan Rusya Devlet Duması Seçimlerini Tanımama Çağrısına Dair” başlıklı kararı kabul etti. Karar için 318 milletvekili “evet” oyu kullandı. Kararı parlamentoya sunan Ukrayna milletvekili Oleksiy Gonçarenko yaptığı açıklamada, “Bu çok önemli bir karar. Kırım ve Donbas Ukrayna’dır!” diye vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın işgal ettiği Kırım ve Donbas’ta düzenlediği yasa dışı seçimleri kınadı ve uluslararası toplumu uluslararası hukuku ihlal ederek oluşturulan Rusya Devlet Duması’nın meşruiyetini tanımama çağrısında bulundu.