Gürcistan parlamentosu önünde protesto devam ediyor

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
22 Haziran 2019, 14:35
Mehmet Berk Yaltırık
22 Haziran 2019, 14:35

Rus heyetinin Gürcistan parlamentosu ziyaretinin ardından 20 Haziran 2019’da sokağa dökülen protestocular, 22 Haziran 2019’da sabah saatlerinde akşam tekrar protesto için toplanmak üzere dağıldı.

Rusya karşıtı protestolar nedeniyle Gürcistan Meclis Başkanı Irakli Kobakhidze istifa etse de, başkent Tiflis’te sular durulmuyor.

Protestocular şimdi de dün parlamento binasına girmek isteyen göstericiler ile güvenlik güçleri arasında yaşanan arbedenin akabinde gözaltına alınan 305 kişinin serbest bırakılmasını ve İçişleri Bakanı Giorgi Gakharia’nın istifasını talep ediyor.

Sabah saatlerinde parlamento binasının karşısında yüzlerce protestocunun nöbet tutmaya başladığı ve 22 Haziran 2019 tarihinde akşam düzenlenecek protesto için hazırlık yaptıkları aktarıldı.

PUTİN, GÜRCİSTAN’A UÇAK SEFERLERİNİ GEÇİCİ OLARAK DURDURDU

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus havayolu şirketlerinin 8 Temmuz 2019’dan itibaren Gürcistan’a ticari uçuşlar dahil uçak seferleri düzenlemesini geçici olarak yasaklayan kararnameyi imzaladığı bildirildi.

Rus propaganda medyalarında çıkan haberlere göre Gürcistan’daki protesto gösterileri sonrasında Rusya vatandaşlarını korumaya yönelik ilk adımın atıldığı, Gürcistan’da tatil amacıyla bulunan binlerce Rus vatandaşının da ülkeden tahliye edilmeye başladığı ifade edildi.

Gürcistan’da halk parlamentoda yaşanan Rus heyeti krizinin akabinde sokağa döküldü.

20 Haziran 2019 tarihinde başkent Tiflis’te parlamento binasında 26. Parlamentolararası Ortodoks Meclisinin Oturumuna başkanlık yapan Komünist Parti’den Rus Devlet Duma Milletvekili Sergey Gavrilov’un, Gürcistan Parlamentosu Başkanı makamına oturması gerilime yol açtı. Gürcistan muhalefet milletvekillerinin şiddetli protestoları ve diğer milletvekillerinin eleştirileri akabinde Rus heyeti önce oturumu, sonra da ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.