Gürcistan Dışişleri Bakanı Zalkaliani: Ukrayna'nın yanındayız

Güncel
_QHA Ankara
24 Ocak 2022, 16:22
_QHA Ankara
24 Ocak 2022, 16:22

Gürcistan yönetimi, işgalci Rusya’nın saldırı tehdidine karşı Ukrayna’nın yanında yer aldıklarını açıkladı. Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, ülke olarak Ukrayna ile dayanışma içinde olduklarını duyurdu.

Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, “Ukrayna’nın yanındayız” ifadelerini kullandı. Bakan Zalkaliani, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, herhangi bir ülkenin toprak bütünlüğü ile egemenliğine tehdit oluşturmanın kabul edilemeyeceğini dile getirdi. Zalkaliani, Ukrayna’ya destek olacaklarına dikkat çekerek, “Gürcistan, Ukrayna ve Ukrayna halkı ile dayanışma içindedir. Biz Ukrayna’nın yanındayız” ifadelerini kullandı.

TİFLİS MEYDANI’NDA UKRAYNA’YA DESTEK GÖSTERİSİ

Öte yandan, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te, Rusya ile gerginlik yaşayan Ukrayna’ya destek vermek amacıyla gösteri düzenlendi.

GÜRCİSTAN’DAN UKRAYNA’YA DESTEK

Bir grup, Ukrayna’nın Tiflis Büyükelçiliği karşısında akşam saatlerde toplandı. Muhalefet partilerinin temsilcileri ve Tiflis’te yaşayan Ukraynalıların da katıldığı gösteride, “Rusya Dur”, “Rusya’yı Durdurun”, “Yaşasın Gürcistan ile Ukrayna’nın Dostluğu” sloganları atıldı.

Rusya’nın, Gürcistan’ın Abhazya ile Güney Osetya bölgelerini işgal ettiğini, Ukrayna’da ise Kırım’ı işgal ettiğini belirten göstericiler, Ukrayna ile Gürcistan’ın benzer toprak bütünlüğü sorunları yaşadığını dile getirdi. Gösterinin başlangıcında konuşan Gürcistan’ın eski Washington Büyükelçisi Batu Kutelia, Ukrayna’nın Gürcistan’ın stratejik ortağı, dost ve kardeş ülkesi olduğunu belirtti. Bugün Gürcü halkının Ukrayna’yla dayanışma içinde bulunduğunu kaydeden Kutelia, Batı’nın gösterdiği dayanışmayla zamanında Sovyetler Birliği’nin bile dağıldığını ifade ederek, “Dayanışma çok güçlü bir silahtır.” dedi.

Gürcistan, Ukrayna, NATO ve Avrupa Birliği (AB) bayrakların taşındığı gösteri olaysız sona erdi.