"NATO ortaklarının Gürcistan ve Ukrayna konusundaki tutumunun değişmez olduğuna inanıyorum"

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ocak 2022, 15:14
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ocak 2022, 15:14

Gürcistan Dışişleri Bakanı, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesi öncesinde, ittifakın Gürcistan ve Ukrayna politikalarını yorumladı. Bakan Zalkaliani, Rusya’nın tutumunu kökten değiştirmesini ve “uzun bir süreç olduğu için” ortak Avrupa-Atlantik ve Avrupa güvenlik sistemine yaklaşımlarında tutarlı olmasını beklemediğini söyledi.

Gürcistan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı David Zalkaliani, 17 Ocak 2022’de NATO Karargâhında Genel Sekreter Jens Stoltenberg ile yapacağı görüşmeden birkaç gün önce, ittifakın Gürcistan ve Ukrayna politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gürcü haber ajansı Agenda.ge’nin aktardığına göre Zalkaliani, 12 Ocak 2022’de Brüksel’de Rusya ile yapılan müzakereler öncesinde basına açıklamalarda bulundu.

NATO’nun Gürcistan ve Ukrayna konusundaki tutumunun değişmez olduğunu ve müttefik ülkelerin NATO-Rusya görüşmelerinde Rusya’ya ittifakın her iki ülkeye yönelik tutumunun revize edilmeyeceğini söyleyeceklerini ifade eden David Zalkaliani, Gürcistan’ın son zamanlarda ana stratejik ortakları olan NATO ve ABD ile yoğun bir iletişim içinde olduğunu kaydederek ortaklarının pozisyonunun sağlam olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı konuyla ilgili olarak, “Bizim (Gürcü hükumetinin) Rusya’dan duyduğumuz taleplere ve çok sert retoriğe rağmen, batılı ortaklarımızın konumu çok sağlam. Güvenlik garantileri ve ittifak üyeliğine ülkelerin kendileri tarafından karar verileceğini Rusya’ya bir kez daha açıkça belirttiler” diye kaydetti.

GÜRCİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI: RUSYA’NIN ORTAK AVRUPA-ATLANTİK VE AVRUPA GÜVENLİK SİSTEMİNE YAKLAŞIMLARINDA TUTARLI OLMASINI BEKLEMİYORUM

Zalkaliani, 2008’de Bükreş Zirvesi’nde Gürcistan ve Ukrayna’nın sonunda İttifak üyesi olacaklarına dair kararın alındığını da hatırlatarak, “Ayrıca, Gürcistan’ın NATO’ya entegrasyonu konusunda bu yıl Madrid Zirvesi’nde daha net kararların alınacağına dair de garantimiz var” dedi. Son olarak Rusya’nın tutumunu kökten değiştirmesini ve ‘uzun bir süreç olduğu için’ ortak Avrupa-Atlantik ve Avrupa güvenlik sistemine yaklaşımlarında tutarlı olmasını beklemediğini de söyledi.