Gürcistan'da "Türkologlara Saygı Gecesi" düzenlendi

27 Ekim 2019, 12:27

Tiflis Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Gürcistan’ın en yaşlı Türkologları olan 82 yaşındaki Prof. Dr Elizbar Javalidze ile 86 yaşında olan Prof. Dr Tsitsana Abuladze için “Türkologlara Saygı Gecesi” organizasyonu gerçekleştirdi.

YEE merkezinde düzenlenen organizasyona, Türkiye’nin Tiflis Büyükelçiliği Müsteşarı Onur Sevim, YEE Tiflis Koordinatörü Ali Oğuzhan Yüksel, Türkologlar, öğrenciler ve diğer davetliler katıldı. YEE Tiflis Koordinatörü Ali Oğuzhan Yüksel, programın açılışında yaptığı konuşmada, etkinliğin Gürcistan’da yıllardır Türkçenin öğretilmesine büyük ve önemli katkılar sağlayan Türkologlara saygı göstermek ve Türkçe öğrenmek isteyen öğrencilerle tecrübelerini paylaşmaları amacıyla düzenlendiğini söyledi.

TÜRKOLOGLARA PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Organizasyonda söz alan Prof. Abuladze, yıllardır Türk dili ve tarihi üzerine araştırmalar yaptığını ifade ederek, 1956’dan beri Osmanlı ve Gürcü tarihi belgelerini araştırdığını hayatını Türk diline adadığını söyledi. Türk halkının büyük bir kültüre sahip olduğunu vurgulayan Prof. Elizbar Javalidze ise, “Türkiye’nin zengin edebiyatı var. Ben ise Türkiye’nin bu zenginliği ve medeniyetini Gürcü halkına daha yakından göstermek için çaba sarf etmeye devam edeceğim.” dedi. Programın sonunda Türkiye’nin Tiflis Büyükelçiliği Müsteşarı Onur Sevim, Javelidze ile Abuladze’ye plaket takdim etti.

Bunlara da bakın: