Gürcistan'da Rusya isyanı: Halk sokakta!

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
21 Haziran 2019, 12:19
Mehmet Berk Yaltırık
21 Haziran 2019, 12:19

Gürcistan’da halk parlamentoda yaşanan Rus heyeti krizinin akabinde sokağa döküldü.

20 Haziran 2019 tarihinde başkent Tiflis’te parlamento binasında 26. Parlamentolararası Ortodoks Meclisinin Oturumuna başkanlık yapan Komünist Parti’den Rus Devlet Duma Milletvekili Sergey Gavrilov’un, Gürcistan Parlamentosu Başkanı makamına oturması gerilime yol açtı. Gürcistan muhalefet milletvekillerinin şiddetli protestoları ve diğer milletvekillerinin eleştirileri akabinde Rus heyeti önce oturumu, sonra da ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

RUS HEYETİNE KARŞI HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Yaşanan kriz akabinde Rus milletvekili Gavrilov ve beraberindeki heyetin Tiflis’te kaldıkları otelden çıkışları esnasında halkın şiddetli protestolarıyla yüz yüze geldiler. Rus milletvekillerine su şişeleri fırlatılırken Rusya aleyhinde sloganlar atıldı.

Protestolar daha sonra parlamento binasının önüne taşındı. Binlerce kişi parlamento önünde toplanarak hükûmet karşıtı protesto düzenledi. Protestocular ve muhalefet partileri, Gürcistan Parlamentosu Başkanı Irakli Kobakhidze, İçişleri Bakanı Giorgi Gakharia ve Gürcistan Devlet Güvenlik Servisi yönetiminin istifasını talep etti. Parlamento binasına girmeye çalışan protestocular ve polis arasında arbede yaşandığı aktarıldı.