Gürcistan'da Rus vekil krizi: Meclis Başkanı istifa etti

Güncel
Ömer Cihad Kaya
21 Haziran 2019, 17:12
Ömer Cihad Kaya
21 Haziran 2019, 17:12

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te 20 Haziran 2019’da akşam saatlerinde başlayan Rusya karşıtı protestolar Gürcistan Meclis Başkanının istifasını getirdi.


GÜRCİSTAN MECLİS BAŞKANI’NIN İSTİFASI KRİZİ DURDURACAK MI?

Rus Milletvekili Sergey Gavrilov’un Gürcistan Meclisinde konuşma yapmasının ardından başlayan protestolar sonrasında Gürcistan Meclis Başkanı Irakli Kobakhidze istifa ettiğini açıkladı.
Rusya karşıtı protestoları ateşleyen Rus milletvekili Gavrilov, Gürcistan’dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya’nın tarafsızlığını savunmasıyla tanınıyordu.

Meclis Başkanı Kobakhidze’nin istifası, iktidar partisi Gürcü Hayali Partisi’nin Genel Sekreteri ve Tiflis Belediye Başkanı Kakha Kaladze tarafından yaşanan krize karşı bir adım olarak değerlendirdi.

RUS HEYETİNE KARŞI HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Gürcistan’da halk parlamentoda yaşanan Rus heyeti krizinin akabinde sokağa döküldü.

20 Haziran 2019 tarihinde başkent Tiflis’te parlamento binasında 26. Parlamentolararası Ortodoks Meclisinin Oturumuna başkanlık yapan Komünist Parti’den Rus Devlet Duma Milletvekili Sergey Gavrilov’un, Gürcistan Parlamentosu Başkanı makamına oturması gerilime yol açtı. Gürcistan muhalefet milletvekillerinin şiddetli protestoları ve diğer milletvekillerinin eleştirileri akabinde Rus heyeti önce oturumu, sonra da ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Gürcistan yasalarına göre, yeni meclis başkanının seçimi 14 gün içinde gerçekleştirilecek.