Gürcistan'da halk, genel seçimler için 10. kez sandık başına gidiyor

31 Ekim 2020, 13:01

Türkiye’nin sınır komşusu ve stratejik ortağı Gürcistan’da halk, ilk kez nispi temsil sistemiyle yapılacak genel seçimler için bugün sandık başına gidiyor. Gürcistan’da toplam 3 milyon 526 bin 23 seçmen, 150 milletvekilini belirlemek için oy kullanacak.

HALK MİLLETVEKİLLERİ SEÇİMLERİ İÇİN SANDIK BAŞINDA

Gürcistan’da seçmenler, 150 sandalyeli mecliste kendilerini temsil edecek milletvekillerini belirlemek için bugün yerel saatle 08.00’dan itibaren oy kullanmaya başladı. Ülke genelinde oy kullanma akşam saat 20.00’da sona erecek. İlk sonuçların gece saatlerinde yayınlanması bekleniyor.

Başkent Tiflis’teki 3. seçim komisyonunda oyunu kullanan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, seçimlerin ülkenin parlak geleceği için son derece önemli olduğunu ifade etti.

GÜRCİSTAN’DA GENEL SEÇİMLER: 10. KEZ BELİRLENİYOR
Gürcistan’ın bağımsızlığını yeniden kazandığı 1991’den bu yana yurt dışında 14 bin 170, yurt içinde ise 3 milyon 511 bin 853 olmak üzere toplam 3 milyon 526 bin 23 seçmen, 10’uncu kez genel seçimlerde oy kullanacak.
NATO ve Avrupa Birliği (AB) ile entegrasyon sürecini sürdüren Gürcistan’da seçimlerin demokratik yollarla, açık ve şeffaf ortamda düzenlenmesi kritik önemde.
Ülkeden tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ile Güney Osetya, Tiflis yönetiminin kontrolünde olmadığı için söz konusu bölgelerde sandıkların kurulmayacağı ülkede, seçimlerde 48 siyasi partiyle 2 seçim bloku yarışacak.
Ülkede ilk kez bu seçimde nispi temsil sistemi uygulanacak. Milletvekilileri ile birlikte Acara Özerk Cumhuriyeti Yüksek Şurası da seçilecek.

İLK KEZ “NİSPİ TEMSİL SİSTEMİ”NE GÖRE SEÇİM YAPILACAK

Başkent Tiflis’te 21 Haziran’dan beri yaklaşık 1 yıl devam eden protestolardan sonra bu yıl Gürcistan’da seçim sistemi değişti. Gürcistan Parlamentosu 2020’deki genel seçimlerin çoğunluk sistemi yerine “nispi temsil sistemi”ne göre yapılmasına karar verdi.

Yeni sisteme göre, 150 koltuklu parlamento oransal sistemiyle seçilen 120 üyeden ve çoğunluk sistemiyle seçilen 30 üyeden oluşacak.

Ayrıca, seçimlerde yüzde 40,54’ten az oy alan parti tek başına hükumeti kuramayacak. Siyasi partiler, parlamentoya girebilmek için artık yüzde 5 yerine yüzde 1 seçim barajını geçmek zorunda.

GÜRCÜ HAYALİ PARTİSİ ANKETLERDE BAŞI ÇEKİYOR

Seçimler öncesinde yapılan anketler, 2012’den bu yana iktidarda kalmayı sürdüren Gürcü Hayali Partisinin, muhalefetteki rakip partilere önemli fark atacağını yansıtıyor.
Ülkedeki birçok kamuoyu yoklaması ise birbirinden farklı sonuçlar öngörüyor.
Bu konuda özelikle son iki aydır kamuoyu yoklamasını yaptıran kurumların bazı sonuçları, Gürcü iş insanı ve eski Başbakan Bidzina İvanişvili’nin kurucusu olduğu Gürcü Hayalinin yüzde 55’ten fazla, diğer sonuçlar da Gürcü Hayalinin yüzde 40 civarında oy alacağı yönünde.

Anketler, eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin desteklediği Birleşik Ulusal Hareketi Partisinin öncülüğündeki “Birleşik Ulusal Hareketi-Birleşik Muhalefet” seçim blokunun Gürcü Hayalinden sonra en çok oy alacağını öngörüyor.
Diğer muhalefet partileri Avrupali Gürcistan, Lelo ve Strategia Agmaşenebeli’nin yüzde 4 ila 10 alacağı, küçük partilerin de yüzde 1 barajını aşmak için çalışacakları görünüyor.

UKRAYNA’DAN ÜLKEYE DÖNEMEYEN SAAKAŞVİLİ’NİN ADAYLIĞI

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili’nin ülkeye dönme çabası sürüyor.
Ukrayna’da yaşayan ve bu ülkenin Milli Reform İcra Komitesi Başkanı olan Saakaşvili, Birleşik Ulusal Hareketi-Birleşik Muhalefet seçim blokunun başbakan adayı olarak biliniyor.
2013’te Gürcistan’da cumhurbaşkanlığı görev süresinin dolmasının ardından ülkeden ayrılan ve çeşitli suçlamalar nedeniyle adına gıyabi hapis cezası kararı çıkarıldığı için ülkeye dönemeyen Saakaşvili, partisinin kazanması durumunda ülkeye döneceğini ve sadece 2 yıl süreyle aktif siyasette kalacağını belirtiyor.

Gürcistan
seçimler
Bunlara da bakın: