Gürcistan'da eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili askeri hastaneye nakledildi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
20 Kasım 2021, 17:37
Mehmet Berk Yaltırık
20 Kasım 2021, 17:37

Gürcistan’da 1 Ekim 2021’de gözaltına alınan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Tiflis’teki hapishane hastanesinden, Gori şehrindeki askeri hastaneye sevk edildi.

Gürcistan’da 1 Ekim 2021’de gözaltına alınan ve o tarihten beri açlık grevini sürdüren eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Tiflis’teki hapishane hastanesinden, Gori şehrindeki askeri hastaneye sevk edildi. Avukatı Nika Gvaramia, Gldani semtindeki 18. hapishanenin hastanesinde tutulan ve 18 Kasım’da baygınlık geçiren Saakaşvili’nin sevkinin gece yarısında gerçekleştiğini ve müvekkilinin açlık grevine son verdiğini duyurdu.

Saakaşvili’ye destek amacıyla açlık grevini sürdüren 10 Gürcü muhalefet milletvekili ve ünlü Gürcü opera sanatçısı Paata Burçuladze de açlık grevine son verdiler.

ESKİ GÜRCİSTAN CUMHURBAŞKANI SAAKAŞVİLİ TUTUKLANMASI

Ülkesine, 8 yıl sonra 1 Ekim’de dönen eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, hakkındaki gıyabi hapis cezaları nedeniyle gözaltına alınarak, Rustavi kentindeki hapishaneye götürülmüştü. Gürcistan Savcılığı, 2007’de muhaliflerin mitingini dağıtmak, İmedi televizyon kanalının kurucusu Badri Patarkaçişvili’nin mal varlığına el koymak, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmak ile bir milletvekilini dövdürmekle suçladığı Saakaşvili hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı.

Tiflis Şehir Mahkemesi, Saakaşvili’ye bir cinayet davasında af yetkisini kötüye kullandığı ve milletvekili Valeri Gelaşvili’yi dövdürdüğü gerekçesiyle 6 yıl hapis cezası vermişti. Saakaşvili, 2013’te Gürcistan’da cumhurbaşkanlığı görev süresinin dolmasının ardından ülkeden ayrılarak ABD’ye gitmişti.

En son 14 Ekim’de Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki Özgürlük Meydanı’nda binlerce kişi, eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili’nin serbest bırakılması için protesto düzenlemişti. Gürcistan’ın Rustavi kentindeki 12. hapishanede 13 gündür açlık grevini sürdüren Saakaşvili’nin serbest kalmasını talep eden binlerce kişi Tiflis’te sokağa dökülmüştü. Saakaşvili’nin de kurucusu olduğu ana muhalefet partisi Birleşik Ulusal Hareketinin organize ettiği protesto gösterisine ülkenin çeşitli bölgelerinden vatandaşlar destek vermişti. Yaklaşık 4 saat süren gösteride konuşan siyasetçiler, sanatçılar ve gazeteciler, Saakaşvili’nin asılsız suçlamalarla yargılandığını savundu. Birleşik Ulusal Hareketi Partisi Başkanı Nika Melia, burada yaptığı konuşmada, Saakaşvili’nin çağdaş ve başarılı bir siyasetçi olduğunu ve hapishanede tutulmayı hak etmediğini ifade etmişti. Yerel seçimde partisi tarafından Tiflis Belediyesi Başkanı adayı olarak da gösterilen Melia, 30 Ekim’de seçimde 2. turun yapılacağını hatırlatarak, halkı sandık başına gitmeye çağırmıştı.

SAAKAŞVİLİ, UKRAYNA MİLLİ REFORM İCRA KOMİTESİ BAŞKANI OLARAK GÖREVLİ

Daha sonra Ukrayna’ya geçen Saakaşvili’ye dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Mayıs 2015’te Ukrayna vatandaşlığı vermişti. Saakaşvili, Odessa Valiliği görevine atanmış ama 2016’da bu görevden istifa etmişti. Saakaşvili, 4 Aralık 2015’te Gürcistan vatandaşlığından çıkarılmıştı. Ukrayna’da Yeni Güçler Hareketi Partisi’ni kuran Saakaşvili, muhalefette yer alıyordu. 26 Temmuz 2017’de de Ukrayna vatandaşlığından çıkarılan Saakaşvili’ye, Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, 2020’de yeniden Ukrayna vatandaşlığı vermişti. Saakaşvili, 2020’den bu yana Ukrayna Milli Reform İcra Komitesi Başkanı olarak görev yapıyor.