Gürcistan'da 20 Ocak Katliamı'nın kurbanları anıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Ocak 2020, 19:51
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Ocak 2020, 19:51

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te, Azerbaycan’da “Kanlı Ocak” olarak geçen 20 Ocak Katliamı’nın kurbanları için anma töreni düzenlendi.

Azerbaycan’ın Tiflis Büyükelçiliği tarafından, Azerbaycan’da 1990’da yaşanan katliam kurbanlarının anısına Tiflis Gençlik Sanat Sarayı’nda düzenlenen törene, Gürcistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Laşa Darsalia, Azerbaycan’ın Tiflis Büyükelçisi Dursun Hasanov, Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, diğer ülkelerin büyükelçileri, din adamları ve milletvekilleriyle çok sayıda davetli katıldı.

Hasanov Bakü’de 30 yıl önce yaşanan kanlı olaylara değinerek, Sovyet Ordusunun masum sivilleri katletmesini Azerbaycan tarihindeki en kanlı suç olarak değerlendirdi.

“ÖZGÜRLÜK YOLUNDA BENZER TRAJEDİLER YAŞADIK”

Sovyet Ordusunun Gürcülere de 1989’da benzer trajediler yaşattığını hatırlatan Hasanov, “Azerbaycan ve Gürcü halkları, özgürlük yolunda benzer hikayeler yaşadı. Her iki halk da kalplerinde özgürlük sevgisini yaşattı ve bağımsızlık yolunda kurbanlar verdi. 20 Ocak olayları, Azerbaycan halkının ulusal bilincinde bir dönüm noktası haline geldi ve bağımsızlık tarihinin bu sayfası daima Azerbaycan halkının anısında yaşayacak.” dedi.

Darsalia, Sovyet Ordusunun Azerbaycan’dan bir yıl önce Tiflis’te de 9 Nisan 1989’da masum sivilleri katlettiğini dile getirerek, “Kanlı Ocak, büyük bir trajediydi. Daha önce benzer olaylar Sovyetler Birliği’nin çeşitli şehirlerinde de yaşandı. Bu olaydan bir yıl önce 9 Nisan’da Sovyet Ordusu, masum sivilleri Tiflis’te katletmişti.” ifadelerini kullandı.